Poznaj Szczecin

 • Warto być i zobaczyć
 • Hotele
 • Restauracje
 • Galerie
 • Kawiarnie
 • Filharmonia
 • Teatry
 • Kluby
 • Kina
 • Hostele
 • Pensjonaty
 • Winnice
 • Pizzerie
 • Atrakcje wodne
 • Inwestycje
 • Lubię Szczecin
 • Parkingi strzeżone
 • Parkingi dla autokarów

Marek Czasnojć

Marek Czasnojć

Urodził się w 1942 r. w Trokach na Wileńszczyźnie. Do Polski przyjechał jako trzyletni chłopiec w 1945 r. W Szczecinie mieszka od 1961 r.

Swoje życie zawodowe chciał rozpocząć, zgodnie ze swoim wykształceniem, jako rybak dalekomorski w gdyńskim „Dalmorze”. Jednak trafił do szczecińskiego Przedsiębiorstwa Połowów Dalekomorskich i Usług Rybackich „Gryf”. Przez sześć lat pływał na trawlerach i lugrotrawlerach. W 1968 r. dostał propozycję pracy jako dziennikarz w „Głosie Szczecińskim”, a później na prośbę pracodawcy, został fotoreporterem i jest nim do dziś. W 1975 r. przeszedł do nowopowstałego tygodnika „Czas” i równocześnie współpracował z miesięcznikiem „Morze”. Praca była ciekawa, wręcz fascynująca. „Wyganiano mnie w morze, bo tylko tam można było fotografować morską rzeczywistość” – tak wspomina Marek Czasnojć swój szczęśliwy okres, który został przerwany stanem wojennym - „Czas” zlikwidowano, a „Morze” wychodziło jakiś czas w okrojonej formie.

Po rocznej przerwie rozpoczął pracę w nowym gdańskim tygodniku „Wybrzeże” i jednocześnie postanowił działać na rynku wydawniczym. Bazując na swoich zbiorach z podróży po świecie zaczął wydawać albumy. Jego ofertę przyjmowały „Arkady”, Polska Agencja „Interpress”, Krajowa Agencja Wydawnicza. Przez kilka lat był członkiem zespołu ilustracyjnego Państwowego Wydawnictwa Naukowego, gdzie uczestniczył w powstawaniu „Wielkiej Encyklopedii Powszechnej” oraz kilku leksykonów tematycznych. Współpracował z prasą centralną – „Polityką”, „National Geographic” i prasą branży morskiej – dwutygodnikiem „Namiary na Morze i Handel”, „Obserwatorem Morskim”. Ilustrował drugie wydanie 1300 stronicowej „Encyklopedii Szczecina”. Obecnie jest niezależnym fotografikiem i fotoreporterem, kończy wydanie fotograficznej historii Polskiej Floty Rybackiej pod tytułem „Pożegnanie z Morzem”.

Marek Czasnojć wielokrotnie brał udział w słynnych regatach wielkich żaglowców i jest ich pasjonatem. Mówi o nich tak: „Ale największe wzruszenia i zachwyty, niech mi kobiety i koniarze wybaczą, wzbudza we mnie jednak żaglowiec, którego wypełnione wiatrem żagle górują nad rozświetlonym słońcem morzem”.

Jako fotoreporter, od 1978 r., pływał na pokładzie „Daru Pomorza” w Operacji „Żagiel”, a po 1982 r. na „Darze Młodzieży”. Podczas tych wypraw wykonał ogromną ilość zdjęć, które opublikował w kilku albumach fotograficznych. W swoim dorobku ma także wiele fotoreportaży z licznych podróży po świecie, m. in. po obu Amerykach, górnej Amazonce, wybrzeżach Pacyfiku, górach Pamiru i polach naftowych Syberii. Wydał wiele albumów autorskich, w tym znaczną część poświęconą Szczecinowi. Oto kilka tytułów: „Morski Szczecin”, „Szczecin”, „Magiczny Szczecin”, „Szczecin w czasach PRL”, „Szczecin. Wały Chrobrego”, „Żaglowce w Szczecinie”.

Swoje prace prezentował na wielu wystawach zbiorowych, w konkursach oraz na wystawach indywidualnych. Ważnym wyróżnieniem za pracę fotograficzną było dla Marka Czasnojcia zdobycie pierwszej nagrody w światowym konkursie moskiewskiej „Prawdy”. Nagrodą w konkursie była m.in. wycieczka w głąb ówczesnego Związku Radzieckiego. W ten sposób Pan Marek Czasnojć poznał Pamir, środkową Syberię i tajgę.

Jego zdjęcia prezentowane są na stałej ekspozycji Szwedzkiego Muzeum Fotografii w Sztokholmie, w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku oraz w Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie. Był członkiem Związku Artystów Fotografików oraz Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Obie organizacje opuścił z własnej woli w 1998 roku, by być artystą niezależnym.

Od początku swojej kariery dziennikarskiej i fotograficznej Marek Czasnojć z pasją popularyzował tematykę morską. Swoją twórczością zwrócił uwagę kraju i zagranicy na potencjał naszego miasta i regionu. Wniósł nieoceniony wkład w historię i kulturę województwa zachodniopomorskiego. Działalność i oddanie pasji zostały docenione przez władze regionalne i państwowe. W latach 1976 – 1979 został wyróżniony Nagrodą Wojewódzką w Dziedzinie Kultury, Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi. W 1982 r. przyznano mu Srebrną, a w 1983 Złotą Odznakę Zasłużonego Pracownika Morza. W 1993 r. został wyróżniony Nagrodą Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego za pokazywanie województwa w publikacjach prasowych i albumach. Natomiast w 2013 r. magazyn „Obserwator Morski” Wydawnictwa Zapol w swoim konkursie „Złote Lunety” uhonorował Marka Czasnojcia Złotą Lunetą za osiągnięcia w dziedzinie kultury.
Marek Czasnojć Swojej pracy oddaje się z wielkim zaangażowaniem. Jest twórcą niezależnym i to pozwala mu na obiektywizm w utrwalaniu mijającego czasu. Jest wierny Szczecinowi, a swoją działalnością pokazuje, że możliwości jego rozwoju są nieograniczone.

Copyright 2019 Miasto Szczecin
Kontakt