Poznaj Szczecin

 • Warto być i zobaczyć
 • Hotele
 • Restauracje
 • Galerie
 • Kawiarnie
 • Filharmonia
 • Teatry
 • Kluby
 • Kina
 • Hostele
 • Pensjonaty
 • Winnice
 • Pizzerie
 • Atrakcje wodne
 • Inwestycje
 • Lubię Szczecin
 • Parkingi strzeżone
 • Parkingi dla autokarów

Lex Drewiński

Lex Drewiński

Szczecinianin a jednocześnie obywatel świata. Artysta plastyk, wybitny grafik, felietonista, profesor “belwederski” - nauczyciel akademicki w Akademii Sztuki w Szczecinie oraz w Fachhochschule Potsdam w Poczdamie (Niemcy). Jest chyba jedynym żyjącym artystą pochodzącym z naszego miasta, o którego twórczości i jej wpływie na sztukę współczesną, w tym o tworzenie plakatu i znaku graficznego pisano prace licencjackie i magisterskie. Urodził się w Szczecinie 11. 09. 1951 roku (nomen - omen) na ul… Pięknej. Dzieciństwo i młodość spędził w kamienicy przy Al. Woj. Pol. 32. W latach 1976 - 81 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny) na Wydziale Malarstwa Grafiki i Rzeźby.

Dyplom z wyróżnieniem otrzymał w pracowni prof. Waldemara Świerzego. Od 1981 roku współpracował z Pol-Filmem w Warszawie projektując plakaty filmowe. W latach 1983 - 85 pracował jako reżyser i scenarzysta w Studiu Filmów Animowanych w Poznaniu, gdzie tworzył autorskie filmy animowane. W 1985 roku emigruje do Berlina Zachodniego - tam dokształca się jako grafik komputerowy w Instytucie CIMDATA. W 1992 roku wygrywa konkurs na stanowisko profesora Grafik Design w Fachhochschule Potsdam w Poczdamie. Wystawia i daje wykłady, niekiedy w odległych (jakby się wydawało) centrach kulturowych - Teheran, Pekin, Bejrut, Damaszek, Xalapa-Veracruz, Guadalajara, Meksyk, Paryż, Sofia, Londyn, Sankt Petersburg, Ateny, Saloniki, Madryt, Barcelona, Bratysława, Quito, Kijów, Nikozja oczywiście też Berlin, i wielu, wielu innych… Właśnie w takich miejscach, bywając wielokrotnie prof. Lex Drewinski godnie reprezentuje nasze miasto i naszą Akademię Sztuki - także jako uczestnik i juror międzynarodowych konkursów graficznych. To właśnie jego twórczość stanowi ciągłość i ukoronowanie polskiej szkoły plakatu. Jest mistrzem syntezy graficznej i projektowania znaku.

Paryskie Centrum Georges’a Pompidou wytypowało i wystawiło jego pracę “LexIcon A-Z” jako przykład obiektu sztuki XXI wieku. Prace te można było obejrzeć również na wystawie w salach Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie w 2011 roku. Bardzo silnie wpłynął na to, że Szczecin staje się centrum sztuki plakatu w Polsce. Ma ogromny wpływ na młodych artystów - w tym swoich studentów w naszej Akademii Sztuki. Zwięzłość i trafność jego wypowiedzi artystycznych przysparza mu wielu zwolenników. Potwierdzając powyższe przywołam tu opinię prof. Eugeniusza Skorwidera (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu) „Plakaty Lexa Drewinskiego są inteligentne, czytelne i operują wyszukaną formą. Mają ogromny ładunek emocji, bywają gorzkie i ironiczne.

Trafiają w sedno. Potrafią rozśmieszyć do smutku.” A sam Lex Drewinski twierdzi, że „Plakat jest jak dobry dowcip, im krócej opowiedziany, tym dłużej pozostaje w pamięci”. Są tacy, którzy uważają, że Lex Drewinski jest najwybitniejszym żyjącym polskim plakacistą. Brał i nadal bierze udział w wielu międzynarodowych konkursach, gdzie już same uczestnictwo jest nobilitacją, a prof. Lex Drewinski - często - jak nie nagroda - to wyróżnienie. Jego nagrody i wyróżnienia (głównie w konkursach międzynarodowych) to blisko 180 pozycji, jak np.:

2. nagroda, - Key Art Awards - The Hollywood Reporter. Los Angeles (USA) 1984.
3. nagroda, Lahden VI Julistebiennale. Lahti (Finlandia) 1985.
1. nagroda, Biennale Plakatu Polskiego. Katowice 1985.
1. nagroda, ICOM-Comic Zeichner-Wettbewerb. Erlangen (RFN) 1986.
1. nagroda, International Poster Triennial Ekoplagát 1993. Żylina (Słowacja) 1990.
1. nagroda, „International Poster Exhibition, Helena Rubinstein”. Tel Awiw (Izrael) 1993.
2 x Grand Prix, Międzynarodowa Wystawa „Satyrykon”. Legnica 1993 i 1999.
Srebrny medal, „Art Directors Club” - International Exhibition. Nowy Jork (USA) 1994.
Złoty medal, Międzynarodowa Wystawa „Satyrykon”. Legnica 1995.
1. nagroda, International Poster Triennial Ekoplagát 1996. Żylina (Słowacja)1996.
1. nagroda, “Plakat Miejski Zabrze ’97”. Zabrze (1997).
1. nagroda, International Triennial of Political Poster. Mons (Belgia) 1998.
1. nagroda, “EurocARToons” International Contest of Cartoons. Kaliningrad (Rosja) 1999.
1. nagroda, „Trnava Poster Triennial 2000” International Poster Exhibition. Trnawa (Słowacja) 2000.
Grand Prix, The 2nd International Poster Exhibition. Ningbo (Chiny) 2001.
1. nagroda, “I Love Design”, International Poster Competition. Pekin (Chiny) 2002.
Nagroda „Mistrzowskie oko” / Master’s Eye Award, „Trnava Poster Triennial 2003” International Poster Exhibition. Trnawa (Słowacja) 2003.
Złoty medal, Międzynarodowa Wystawa „Satyrykon”. Legnica 2004.
1. Nagroda, International Exhibition of Cartoon “The Old New Town” (The History and Reality in the Same City Königsberg - 750 and Kaliningrad 60). Kaliningrad (Rosja) 2005.
1. Nagroda, 7th Computer Art Biennale Rzeszów’ 2006. Rzeszów 2006.
Grand Prix, 5th International Triennial of Stage Poster. Sofia (Bułgaria) 2007.
Złoty medal, Międzynarodowa Wystawa „Satyrykon”. Legnica 2008.
Srebrny medal, Biennale Plakatu Polskiego. Katowice 2009.
Złoty medal, Międzynarodowa Wystawa „Satyrykon”. Legnica 2010.
2 x złoty medal, International Poster Biennial in Mexico. Meksyk (Meksyk) 1998 i 2010.
Grand Prix, Virtual Biennale Prague. Praga (Czechy) 2011.
Grand Prix, „Awakening World Awards”. Teheran (Iran) 2012.
1. nagroda, International Biennale of Social-Political Poster Oświęcim/Auschwitz. Oświęcim 2012.
2 x Award Winner, The Colorado International Invitational Poster Exhibition. Fort Collins (USA) 2001 i 2013.
Grand Prix, International Poster Triennial Ekoplagát 2014. Żylina (Słowacja) 2014.
Główna nagroda, Międzynarodowy Festival Sztuki na Billboardach „Art Moves 2015”. Toruń 2015.
1. nagroda, XVI Konkurs Plakatu Galerii ASM „Szekspir ∞”. Warszawa 2015.
i wiele innych.

Sukcesem był także jego plakat „750 Rocznica Nadania Praw Miejskich Szczecinowi 1243 - 1993” (pierwsza nagroda w konkursie)… statek (Szczecin - Polska) płynie połączyć się z UE. Któż z nas, 23 lata temu, kiedy na Mickiewicza stacjonowali jeszcze Rosjanie, myślał czy marzył o Unii Europejskiej, że będziemy jej członkami już po kilkunastu latach?…, a Schengen?…, że granicę przekraczamy teraz 120 km/godz.? Czy pamiętają Państwo swoje marzenia? Jego marzenie się spełniło… Czy jego prace z okresu zimnej wojny - „bumerangi”: bomba i gołąbek pokoju - na ile przyczyniły się do większego zrozumienia zagrożeń jakie nam, zwykłym ludziom, stwarzają światowi politycy? „Uchodźca”… wyrwane nogi, a stopy w ojczyźnie… 20, 30 i 40 lat temu dotyczyło to wielu Polaków. Niemal każdy z nas ma w swej rodzinie podobną sytuację. Jak dalekowzroczny był autor (aktualny problem Europy i świata); bolesny dzień dzisiejszy. „Globalizacja”… kto utrzymuje nasz świat? Kto i kogo tu… wykorzystuje?

To właśnie Lex jest autorem logo najbliższej nam emocjonalnie Akademii Sztuki w Szczecinie (muzyka i sztuki plastyczne). Jest to prosta, logiczna forma, którą muzykalni ludzie postrzegają jako nutę, a wrażliwi plastycznie - jako kropkę i kreskę. Obie postrzegane formy stanowią podstawowe, pierwotne, wartości w muzyce i w sztukach plastycznych. Pozwoliło to na rozwinięcia loga podstawowego w formy pochodne dotyczące wydziałów i całej struktury naszej Akademii. Jest to najwyższy, niezwykle oryginalny i czytelny poziom grafiki. Prof. Lex Drewinski jest członkiem honorowym STGU (Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej) oraz Union of Designers. W 2011 roku Akademia Sztuki w Szczecinie i Miasto Szczecin zainicjowały projekt artystyczno-dydaktyczno-promocyjny „Focus On: Lex Drewinski”, skupiający wydarzenia skoncentrowane na postaci profesora. Przez cały semesr letni osoba prof. Lexa Drwinskiego oraz jego prace plastyczne, filmowe i literackie prezentowane były szczecińskiej publiczności w formie wystaw, odczytów, projekcji filmów, warsztatów i spotkań.

W roku 2016 prof. Lex Drewinski zostaje uhonorowany zaproszeniem do wystawy „50/50/50” przedstawiającej 50 najwybitniejszych na świecie twórców plakatów, na 50 lecie Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie. Jego ostatnia uzyskana w Polsce nagroda w konkursie zorganizowanym z okazji Roku Szekspirowskiego „Szekspir ∞” sprawiła że jego plakat jest eksponowany w całym kraju na wiatach przystankowych typu citylight - komunikacji miejskiej. Plakat przedstawia portret pisarza z maską “Anonimusa” (twarz protestu - wolności wypowiedzi - w światowej sieci internetowej).

A tak prywatnie - Lex Drewinski jest bardzo sentymentalnym miłośnikiem naszego miasta. Wrażliwy na wszelkie dobre i niedobre wydarzenia dotyczące nie tylko kultury. Przeżywa bardzo mocno sukcesy miasta i się nimi po świecie “chwali”. Choćby Filharmonia…. gdzie miał ostatnio (2016) indywidualną wystawę, która była znaczącym wydarzeniem w życiu kulturalnym Szczecina. Białą bryłę architektoniczną Filharmonii nazwał w specjalistycznym periodyku dla projektantów „2+3D” (gdzie od 2002 roku prowadzi swoją rubrykę „2 po 3”) „Pałacem Królowej Śniegu”… pisząc o niej jako o znaczącym dziele architektury współczesnej - i to jeszcze przed ogłoszeniem wyników najbardziej prestiżowego konkursu architektonicznego Europy im. Miesa van der Rohe. Od wielu lat, wraz ze wzrostem jego pozycji w sztuce, prof. Lex Drewinski godnie reprezentuje nasze miasto w kulturze nie tylko plastycznej. Jest on również autorem wielu publikacji w polskich i zagranicznych periodykach dotyczących choćby szczecińskich kin („Moje kina”), a w tym kina “Pionier” - najstarszego, ciągle czynnego kina na świecie. Wszędzie, gdzie ma wpływ na środowisko artystyczne w jakim się akurat znajduje, podkreśla swoją “szczecińskość”, a że jest osobą miłą i tolerancyjną - tworzy wokół Szczecina aurę miejsca, które jest warte większej uwagi, co przysparza naszemu miastu wielu przyjaciół.

Andrzej Błażejczyk

Copyright 2019 Miasto Szczecin
Kontakt