Poznaj Szczecin

 • Warto być i zobaczyć
 • Hotele
 • Restauracje
 • Galerie
 • Kawiarnie
 • Filharmonia
 • Teatry
 • Kluby
 • Kina
 • Hostele
 • Pensjonaty
 • Winnice
 • Pizzerie
 • Atrakcje wodne
 • Inwestycje
 • Lubię Szczecin
 • Parkingi strzeżone
 • Parkingi dla autokarów

Iwona Wiśniewska - Salamon

Iwona Wiśniewska - Salamon

W Szczecinie mieszkam od 1991 roku. Po ukończeniu Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu przeprowadzałam sie do tego miasta. Za mężem, oczywiście. Mam tu swoje ulubione miejsca, które lubię odwiedzać. Nie będę zapewne zbyt oryginalna, ale są to oczywiście Jasne Błonia i Wały Chrobrego. Lubię także spacery po Arkonce - piesze i rowerowe wycieczki. Mieszkam w centrum miasta, ale wystarczy wejść do Parku Noakowskiego i dojść lub dojechać nad Jezioro Głębokie zielonymi i parkowymi, czasem zupełnie dzikimi dróżkami. Szczecińskie kawiarnie to miejsca z klimatem - w Bramie czy na Podzamczu można "zatrzymać sie w czasie", a widok z 22 piętra z perspektywy kręcącej się podłogi i zmieniającego krajobrazu jest po prostu zachwycający. Swoim znajomym i odwiedzającym Szczecin gościom zawsze pokazuję Zamek Książąt Pomorskich, Podzamcze, Muzeum Narodowe na Wałach Chrobrego, Bazylikę Archikatedralną, Kościół p. w. Piotra i Pawła, obie Bramy - Portową i Królewską a nawet ronda, przez które uwielbiam przejeżdżać przyglądając się pięknym kamienicom, no i Jasne Błonia oczywiście!

Obecnie uczę studentów sztuki dyrygenckiej w Akademii Sztuk. Szkolę w zakresie emisji głosu słuchaczy studiów podyplomowych i doktoranckich na Uniwersytecie Szczecińskim i w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie. Ale najważniejsze, że juz 22 lata prowadzę Chór Kameralny ZUT (powstał w 1991 roku w Akademii Rolniczej), z którym koncertowałam w wielu oryginalnych i egzotycznych miejscach. Zwiedziłam z nim niemal cała Polskę i ogromny kawał świata od Kanady, po Ukrainę, przez Portugalię aż po głęboką Rosję a nawet Wyspy Owcze. I wszędzie tam podkreślam skąd pochodzę, uczę polskości i dzielę się tradycją. Poza pracą z przyjemnością oddaję się moim pasjom i wszystkiemu, co kocham – podróżom, rozwojowi wewnętrznemu, rodzinie i przyjaciołom. Swoje hobby najczęściej realizuję w Szczecinie…lub okolicach (od kilku lat mam działkę na której uwielbiam pielić, siać i rozsadzać rośliny). Czasami jednak musze to miasto opuścić, lecz zawsze szybko i z tęsknotą wracam do bliskich, mego mieszkania w starej poniemieckiej kamienicy i przesympatycznych sąsiadów.

Szczecin jest moim miejscem na ziemi. Tu urodziłam trójkę moich dzieci. To właśnie tu zakochałam się w szczecinianinie, który zaraził mnie swym zachwytem i dumą z miasta swego urodzenia. Szczecin to miejsce w którym cieszy mnie każdy kolejny dzień. Miejsce mego rodzinnego szczęścia i realizacji wszystkich zawodowych planów - tych chóralnych i naukowych. A strategia Floating Garden? Pomysł uważam za świetny, wiec trzymam kciuki, by ten projekt udało się zrealizować do końca. Pokrywa się on z moją wizją Szczecina za kilka lat – miejsca zielonego, zadbanego i pachnącego. Jak Różanka wiosną i latem. I lśniącego woda w której odbija się niebo i słońce. W moich podróżnych doświadczeń wynika, że Szczecin zarówno w Polsce jak i na świecie postrzegany jest jako piękne i zielone miasto w którym żyją pozytywni i uśmiechnięci ludzie. No i przepiękne kobiety - szczecinianki słynące ze swej urody na wszystkich kontynentach. Nasze miasto ma wiele mocnych stron – położenie, architekturę, dostęp do kultury, uczelnie wyższe, zmieniający sie krajobraz (odrestaurowane kamienice wpływają na kolorystykę i atmosferę miasta) i co ważne, mądrych ludzi i pasjonatów, którzy je kochają. Ot, choćby takich jak ja…..

Wiśniewska – Salamon Iwona Wiśniewska – Salamon
Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu gdzie w 1990 r. uzyskała tytułu magistra sztuki.W 1991 roku stworzyła Chór Kameralny przy Akademii Rolniczej (od 2009 r. Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie), który prowadzi do dziś. Od 2003 r. pełni rolę konsultanta wokalnego pracującego z aktorami Teatru Lalek „Pleciuga” w Szczecinie. W latach 2003-2012 wielokrotnie organizowała i zdobywała środki finansowe (w ramach programu „Młodzież”) na Międzynarodowe Warsztaty Chóralne. W 2004 roku uzyskała tytuł doktora a w 2011 doktora habilitowanego sztuki muzycznej w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. Odznaczona przez Ministra Kultury Brązowym Medalem „Gloria Artis” i Odznaką Honorową „Zasłużony dla kultury polskiej”, Medalem Uniwersytetu Szczecińskiego „SIS QUI ES - Pro Publico Bono” oraz Odznaką Gryfa Pomorskiego przyznawaną przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.

 

 

 

Copyright 2020 Miasto Szczecin
Kontakt