Poznaj Szczecin

 • Warto być i zobaczyć
 • Hotele
 • Restauracje
 • Galerie
 • Kawiarnie
 • Filharmonia
 • Teatry
 • Kluby
 • Kina
 • Hostele
 • Pensjonaty
 • Winnice
 • Pizzerie
 • Atrakcje wodne
 • Inwestycje
 • Lubię Szczecin
 • Parkingi strzeżone
 • Parkingi dla autokarów

Filharmonia im. M. Karłowicza w Szczecinie

Filharmonia im. M. Karłowicza w Szczecinie
Dane kontaktowe:

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
ul. Małopolska 48
70-515 Szczecin
centrala tel. +48 91 430 95 10
sekretariat@filharmonia.szczecin.pl

(+48) 539 949 454
www.filharmonia.szczecin.pl
Karta turystyczna:

Czy widzieliście kiedyś górę lodową w centrum miasta? Jeśli nie, to koniecznie musicie zobaczyć nowy gmach szczecińskiej filharmonii, która majestatycznie wyłania się z gęstej miejskiej zabudowy i wszechobecnej zieleni. Jej strzeliste bryły oraz przeszklona fasada, uzupełnione o świetlne iluminache przyciągają wzrok każdego, kto znajdzie się w jej pobliżu. Nowy gmach filharmonii został zaprojektowany przez hiszpańskich architektów ze studia Barozzi Veiga z Barcelony i już stał się współczesną ikoną miasta. Nowoczesne wzornictwo połączone z inspiracją zaczerpniętą z historycznej zabudowy dawnego Konzerthausu, łączy w spójną całość przeszłość, teraźniejszość oraz przyszłość Szczecina. Filharmonia nie tylko nawiązuje do europejskich tradycji sal i domów koncertowych, to także interdyscyplinarne centrum sztuki oraz wielofunkcyjna instytucja kulturalna.

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, to nowoczesny, czterokondygnacyjny gmach o powierzchni zabudowy 3.234m2 i powierzchni netto całości 12.734 m2 posiada dwie sale koncertowe. Sala symfoniczna na 953 osób to czwarta co do wielkości sala koncertowa w filharmonii w Polsce. Obok niej znajduje się sala kameralna z 192 miejscami. W przestrzeni estrady przewidziane jest miejsce dla 120-osobowej orkiestry i 110- osobowego chóru. Ilość miejsc dla orkiestry w małej sali wynosi 30 osób. Duża sala koncertowa, ze względu na złoty wystrój, zyskała już miano Sali Słonecznej, mniejsza natomiast Sali Księżycowej.

WW 2015 roku Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zdobyła prestiżową nagrodę Unii Europejskiej w Dziedzinie współczesnej architektury – Mies van der Rohe Award 2015.

 

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie rozpoczęła działalność koncertową w 1948 roku. Pierwszymi dyrygentami i dyrektorami byli Józef Wilkomirski (1955-1971) oraz Stefan Marczyk (1971-1990). W latach 1990-94 dyrektorem i kierownikiem artystycznym był Jarosław Lipke. W latach 1994 - 2006 funkcję dyrektora naczelnego pełniła Jadwiga Igiel-Sak, następnie do sierpnia 2012 Andrzej Oryl, natomiast dyrektorami artystycznymi byli: Józef Radwan (1994-96), Jerzy Salwarowski (1996-2003), Zygmunt Rychert (2003-2009) i Mykola Diadiura (2009-2012).

1 września 2012 stanowisko dyrektora szczecińskiej Filharmonii objęła Dorota Serwa, która w sezonie artystycznym 2012/2013 zaprosiła do współpracy jako pierwszego dyrygenta Michała Dworzyńskiego. W sezonie artystycznym 2013-2014 kierownictwo muzyczne w Filharmonii objęła Ewa Strusińska, pełniąc funkcję pierwszego dyrygenta Orkiestry Symfonicznej. Obecnie od sezonu artystycznego 2016/2017 Dyrektorem Artystycznym i Pierwszym Dyrygentem jest Rune Bergmann, pochodzący z Norwegii, charyzmatyczny i ceniony przez melomanów dyrygent.

Orkiestra Państwowej Filharmonii (1953), później Państwowej Filharmonii Szczecińskiej im. Mieczysława Karłowicza (1958), wreszcie Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie (2006) od pierwszego koncertu dążyła do osiągnięcia wysokiego poziomu artystycznego, docenianego i uznanego również w krajach europejskich. Występowała w Belgii, Danii, Hiszpanii, Niemczech, Szwecji, Bułgarii, we Włoszech, na Festiwalu Flandryjskim, oraz w Holandii i we Francji.

Wśród artystów, którzy występowali w Filharmonii im. M. Karłowicza znalazły się takie sławy jak Krystian Zimerman, Rafał Blechacz, Leszek Możdżer, Emmanuel Ax, 12 Cellisten, Mischa Maisky, Steve Vai, Dang Thai Son, Tabea Zimmermann, Norwegian Chamber Orchestra, Węgierska Narodowa Orkiestra Symfoniczna, State Choir Latvija, Terence Blanchard, Tangerine Dream, Aleksandra Kurzak i Roberto Alagna, Wayne Marshall, Gregory Porter, Arabella Steinbacher, Kian Soltani, Christian Tezlaff Shobaleader One, Laurie Anderson, Mouse on Mars, Cameron Carpenter czy Joaquín Achúcarro. Za pulpitem dyrygenckim stawali gościnnie m.in. Witold Rowicki, Genadij Rożdżestwienski, Antoni Wit, Krzysztof Penderecki, Tomasz Bugaj, Jerzy Katlewicz, Marek Pijarowski, Tadeusz Strugała, Karol Teutsch, Andrzej Markowski, Łukasz Borowicz, Jerzy Maksymiuk, Jacek Kaspszyk, Eugene Tzigane, José Luisa Gomez czy Ainārs Rubikis.

Nowa siedziba Filharmonii oraz działalność własnych i gościnnych dyrygentów, a także znaczne odmłodzenie i poszerzenie składu orkiestry (liczącej dziś ponad dziewięćdziesięciu muzyków) pozwoliły na dynamiczny wzrost poziomu zespołu. Dzięki temu możliwe jest poszerzanie repertuaru o dzieła dotąd w Szczecinie nigdy niewykonywane, a zarazem stworzenie jednej z najciekawszych i najbardziej zróżnicowanych ofert programowych zespołów symfonicznych. Co roku publiczność ma możliwość uczestniczenia w starannie przemyślanych, spójnych i zmieniających się w kolejnych sezonach cyklach koncertowych. Filharmonia stała się przestrzenią, w której rozbrzmiewa repertuar nie tylko klasyczny. Ten jednak stanowi z założenia centrum działań artystycznych.

Poziom artystyczny zespołu oraz doskonałe warunki akustyczne obu sal koncertowych pozwalają na dokonywanie nagrań płytowych z muzyką symfoniczną, jak np. „Karłowicz. Philharmonic. Szczecin” – płyta nominowana do Fryderyka w kategorii „Album roku. Muzyka symfoniczna i koncertująca”.
Po transformacji społeczno-politycznej lat dziewięćdziesiątych Filharmonia stała się instytucją prowadzoną przez Miasto Szczecin, a w roku 2017 jej współfinansowania podjęło się Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W ostatnich latach Filharmonia stała się nie tylko domem muzyki, ale również innych sztuk, tworząc interesującą i chętnie odwiedzaną przestrzeń wystawową na IV poziomie. Powiększyła się także znacznie, wyrastająca z tradycji granych przez dziesięciolecia koncertów szkolnych, oferta edukacyjna, docierająca do dzieci, młodzieży oraz seniorów.

Po transformacji społeczno-politycznej lat dziewięćdziesiątych Filharmonia stała się instytucją prowadzoną przez Miasto Szczecin, a w roku 2017 jej współfinansowania podjęło się Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

dyrektor: Dorota Serwa
Dyrektor Artystyczny: Rune Bergmann

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
ul. Małopolska 48
70-515 Szczecin

Sekretariat jest czynny: poniedziałek-piątek w godz. 08:30-16:30
sekretariat@filharmonia.szczecin.pl

filharmonia@szczecin.art.pl

Kasa Filharmonii przy ul. Małopolskiej 48 jest czynna: wtorek-czwartek 13.00-18.00; piątek w godz. 13.00-20.00
tel. (+48) 91 431 07 20
kasa@filharmonia.szczecin.pl

Infolinia jest czynna:
wtorek-czwartek w godz. 13:00-16:00
tel. +48 539 94 94 54

www.filharmonia.szczecin.pl
 

Lokalizacja:
mapa
Copyright 2020 Miasto Szczecin
Kontakt