Poznaj Szczecin

 • Warto być i zobaczyć
 • Hotele
 • Restauracje
 • Galerie
 • Kawiarnie
 • Filharmonia
 • Teatry
 • Kluby
 • Kina
 • Hostele
 • Pensjonaty
 • Winnice
 • Pizzerie
 • Atrakcje wodne
 • Inwestycje
 • Lubię Szczecin
 • Parkingi strzeżone
 • Parkingi dla autokarów

PIVNY SZCZECIN: spacer + warsztaty

PIVNY SZCZECIN: spacer + warsztaty

Specjalnie dla Was rozwinęliśmy spacer PIVNY SZCZECIN i wzbogaciliśmy go o PIWNE WARSZTATY podczas których będziecie mogli zwiedzać i degustować!

Warsztaty zaczynamy spacerem z Centrum Informacji Turystycznej i kończymy w Browarze Pod Zamkiem.

W programie:

SPACER prowadzony przez miejskiego przewodnika Tomasza Wieczorka znanego z wycieczek prowadzonych w ramach wydarzenia PIVNY SZCZECIN. Podczas spaceru poznasz wiele ciekawych historii związanych z dziejami i zabytkami Grodu Gryfa, nie zabraknie również legend związanych z miastem,  jak i poszczególnymi miejscami oraz dziejami Szczecina. W czasie spaceru porozmawiamy również o historii piwa. Skąd wzięła się nazwa piwnica, czy też samo słowo „piwo”? Jak piwo potrafiło wpływać na życie, a nawet przebieg bitew? Dlaczego doszło do buntu piwnego w Szczecinie? Co łączy piwo z chlebem? W jaki sposób piwo ratowało życie? Czy mitologiczny gryf ma swoje początki w tych samych stronach co… piwo?

WARSZTATY Z PIWOWAREM "Jak powstaje piwo” poprowadzi utytułowany piwowar Browaru Pod Zamkiem – Jarosław Jurga i potrwają ok 1,5 h. Podczas warsztatów zobaczysz profesjonalną warzelnię piwa, poznasz proces technologiczny, spróbujesz piwa lanego bezpośrednio z tzw. tanków oraz będziesz mógł zdobyć podstawową wiedzę o produkcji piwa.

Warsztaty podzielone będą na kilka etapów, a każdy z nich dotyczył będzie:

1. przygotowania surowców piwowarskich

2. sprzętu piwowarskiego

3. etapów warzenia piwa

4. smaków piwa i użyteczności chmielu

5. doboru drożdży, ich przygotowania oraz fermentacji piwa

6. pomiaru zawartości cukru i szacowania końcowego procentarza alkoholu w piwie

7. rozlewu piwa, refermentacji oraz przechowywania piwa

8. piwnych usterek, wad w piwie i zatruć

Po zakończeniu warsztatów otrzymasz pamiątkowy Certyfikat ukończenia pierwszego etapu wtajemniczenia w proces warzenia piwa oraz pamiątkowy kufel Browaru Pod Zamkiem. 

O najbliższe terminy spaceru i warsztatu pytaj w Centrum Informacji Turystycznej.

Cena spaceru z przewodnikiem i warsztatów oraz szklaneczką degustacyjną: 59 zł!

Zapisy i więcej informacji w Centrum Informacji Turystycznej w szklanym pawilonie w Alei Kwiatowej na pl. Żołnierza Polskiego 20, tel. +48 91 434 04 40, e-mail: cit@zstw.szczecin.pl 

Zapamiętaj to miejsce, bo również z Centrum Informacji Turystycznej na Alei Kwiatowej zaczynamy nasz piwny spacer.

 

„Browar Pod Zamkiem” 
Browar Pod Zamkiem jest zlokalizowany w kamienicy stojącej u podnóża wzgórza zwieńczonego Zamkiem Książąt Pomorskich. Restauracja usytuowana jest w tętniącej niegdyś życiem najstarszej historycznej części Szczecina, która podczas działań wojennych została niemal całkowicie zniszczona poprzez dywanowe bombardowania, grzebiąc na wiele lat jej tajemnice. Kamienica powstała na obrysie starych murów średniowiecznej zabudowy stojącej tu do II wojny światowej, gdy Szczecin nazywał się Stettinem. Jest to restauracja z piwem rzemieślniczym wytwarzanym w kamienicy budowanej od roku 2001 do 2013. Jest to jedna z inwestycji ponownie zabudowywanego szczecińskiego tak zwanego Nowego Starego Miasta. Od początku projekt zakładał, że jako kamienica staromiejska parter i piwnice będą przeznaczone na gastronomię. Rozmowy właścicieli z wieloma piwowarami, producentami w różnych krajach trwały wiele tygodni. Wielokrotne degustacje dały wybór producenta z Monachium – wybrany został Joh Albrecht. Browar Pod Zamkiem ma predyspozycje stać się gastronomiczną i piwną wizytówką Szczecina. Dzięki niepowtarzalnemu klimatowi to nie jest zwykłe miejsce. Jak opowiadają właściciele, historia zatoczyła koło: kilkaset lat temu w tym miejscu mieszkańcy naszego przepięknego miasta przechadzali się ulicą Panieńska i być może właśnie pod Panieńską 12 zatrzymywali się choć na chwilę. Teraz po wielu latach, widzimy jak bardzo zmienił się w ciągu tych kilkuset lat Szczecin. Chcąc podkreślić szczeciński charakter lokalu piwom nadawane są nazwy dzielnic Szczecina. Przychodząc można skosztować Warszewa, Słonecznego, Turzyna i piwa specjalnego czyli Niebuszewa. W szczególnie wyjątkowej podziemnej piwnicznej części oprócz instalacji piwowarskich szczególnie ciekawa jest zachowana studnia, która w dawnych wiekach była źródłem czerpania życiodajnej wody. 

 

Copyright 2020 Miasto Szczecin
Kontakt