Tydzień drzwi otwartych

Szczecińskie uczelnie  |  Targi edukacyjne  | Warto wiedzieć  |  Tydzień drzwi otwartych

Akademicki Szczecin

Największe szczecińskie uczelnie zapraszają na tydzień dni otwartych Akademickiego Szczecina – od 6 do 12 czerwca.

W ramach projektu Akademicki Szczecin, skupiającego największe szczecińskie uczelnie zapraszamy przyszłych studentów na wspólny tydzień dni otwartych. Od 6 do 12 czerwca uczelnie będą zapraszać kandydatów na studia w mniej lub bardziej konwencjonalny sposób. Każda z uczelni w wybranym dniu otwiera swoje drzwi by pokazać swoją szeroką ofertę edukacyjną. Wielki finał tej akcji odbędzie się podczas Dni Morza Sail Szczecin, gdzie stanie wspólne stoisko uczelni biorących udział w Akademickim Szczecinie.

POMORSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY

Tydzień otwartych drzwi rozpocznie PUM już 6 czerwca. Przyszli studenci PUM’u będą mieli okazję wysłuchać wykładów „Czy znasz swoje serce?” oraz „Uratujmy życie chorym na białaczkę”. Oprócz tego uczelnia otworzy przed odwiedzającymi swoje pracownie i zakłady naukowe. Wśród nich znajdą się: Klinika Okulistyki, Zakład Genetyki, Zakład Fizjologii, Zakład Stomatologii Zachowawczej, Zakład Diagnostyki Radiologicznej (tomograf i mammograf). Całość dopełni pokaz ratownictwa medycznego w wykonaniu studentów i ratowników PUM.

Na Drzwi Otwarte PUM zaprasza 6 czerwca do SPSK 2 przy ul. Powstańców Wielkopolskich 72 (Pomorzany). Wykłady odbędą się na Sali Kopernikańskiej PUM.

UNIWERSYTET SZCZECIŃSKI

Dzień później ruszają Internetowe Dni Otwarte Uniwersytetu Szczecińskiego. Dla młodych ludzi Internet jest naturalnym narzędziem komunikacji oraz zdobywania wiedzy, w związku z tym Uniwersytet Szczeciński przenosi tradycyjne dni otwarte z uczelnianych murów do Internetu – 7 czerwca ruszy serwis Dni Otwarte US!

Dni Otwarte w przestrzeni sieci zapewnią kandydatom możliwość zapoznania się z bogatą ofertą edukacyjną uczelni za pomocą maksymalnie dwóch kliknięć! Na kolejnych podstronach zostaną zaprezentowane wszystkie kierunki, które proponuje Uniwersytet Szczeciński, natomiast wyszukiwarka będzie głównym narzędziem serwisu - dzięki niej maturzyści błyskawicznie znajdą kierunki, którymi są zainteresowani oraz wszelkie informacje niezbędne przy wyborze studiów.

Co jeszcze będzie można znaleźć w serwisie? Przede wszystkim odpowiedzi na najważniejsze dla maturzystów pytania: dlaczego warto wybrać ten właśnie kierunek, jakie otwierają się przed nimi możliwości rozwoju podczas studiów oraz w jakim zawodzie będą mogli szukać pracy po studiach?
Bazując na rozmowach z licealistami US opracował schemat wyszukiwania informacji jakiego oczekiwali. Przede wszystkim postawiono na stworzenie sieci kierunków powiązanych: zaprezentowane zostaną dodatkowe kierunki, które potencjalnie mogą zainteresować kandydata wybierającego ścieżkę edukacji. Kluczem wyboru będą przedmioty zdawane na maturze.

W serwisie Dni Otwarte US pojawi się również PORADNIK STUDENTA, gdzie będzie można znaleźć informacje o akademikach, bibliotekach i opiece lekarskiej. Czymś nowym będzie także ALFABET STUDENTA, który wyjaśni przyszłym żakom obcobrzmiące jeszcze zwroty takie jak: kolokwium, czy konwersatorium. Dodatkowe ważne elementy, które będzie można znaleźć w serwisie to: zasady rekrutacji i przedmioty realizowane na konkretnych kierunkach.

Internetowe Dni Otwarte połączone zostaną z premierą nowego klipu reklamowego Uniwersytetu Szczecińskiego, który tym razem przeniesie widzów wprost z przestrzeni kosmicznej na US.

Zapraszamy na: www.univ.szczecin.pl/dniotwarte

ZACHODNIOPOMORSKI UNIWERSYTET TECHNOLOGICZNY

8 czerwca należy do Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Uczelnia zaprasza na imprezę pod hasłem „ZUT W PLENERZE – czyli Dzień Otwarty na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym”. Na dziedzińcu Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki przy ul. Piastów 19 maturzyści będą mieli okazję poznać nie tylko bogatą ofertę edukacyjną uniwersytetu, ale też i wziąć udział w happeningu przygotowanym na tę okazję.

ZUT postawił przede wszystkim na pokazanie szerokiej gamy ciekawostek i atrakcji związanych ze studiowaniem na uczelni. W programie imprezy znajdą się:
- pokazy robotów jeżdżących, pływających i również tych latających,
- fabryka doświadczeń technicznych,
- pokazy egzotycznych owadów i roślin,
- porady żywieniowe,
- laserowa harfa,
- symulatory bolidu F1 i 3D,
- geocaching, „wydmuchana energia”,
- HelOKE – czyli karaoke na helu.

Ponadto zwiedzający poznają różne tricki i ciekawostki fizyczne, dowiedzą się czym jest kuchnia słoneczna, zagrają w gry logiczne a także będą mogli skorzystać ze ścianki wspinaczkowej. Całość wzbogacą liczne konkursy i pokazy a jak zapewnia ZUT sami zagwarantują „duuuuużo dobrej zabawy”.

„ZUT W PLENERZE – czyli Dzień Otwarty na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym” potrwa od 10 do 17.

AKADEMIA MORSKA

Podczas samych Dni Morza swoje dni otwarte będzie miała Akademia Morska. 11 i 12 czerwca zwiedzający będą mieli okazję poznać Akademię Morską od podszewki, obejrzeć pomieszczenia naukowe i badawcze wszystkich trzech wydziałów uczelni oraz dowiedzieć się, jak przebiegają studia na jednej z najlepszych uczelni morskich Unii Europejskiej. Zwiedzanie będzie odbywać się w zorganizowanych grupach z przewodnikiem, co 30 minut.

W czasie Dni Otwartych czynne będą również dziekanaty poszczególnych wydziałów uczelni, gdzie będzie można uzyskać informacje nt. naboru na studia na rok 2011-2012.

Podobnie jak PUM, Akademia Morska udostępni zainteresowanym swoją siedzibę. Zwiedzić będzie można następujące pracownie i laboratoria Akademii Morskiej w Szczecinie:

GMDSS najnowsze osiągnięcia technologii komunikacji morskiej. Łączność w relacji statek–statek oraz statek–brzeg, za pomocą urządzeń satelitarnych oraz konwencjonalnych. Tu zobaczysz wszystko na żywo bez mustrowania na statek!

Planetarium – dowiesz się jak wygląda niebo na przeciwnej półkuli wraz z Krzyżem Południa – odpowiednikiem Gwiazdy Polarnej. Zobaczysz ruch ciał niebieskich na sferze w trybie przyspieszonym i dowiesz się, która z gwiazd jest najjaśniejsza, a która najbliższa.

Centrum Inżynierii Ruchu Morskiego – wirtualne porty, wirtualne statki - wszystko w zasięgu Twojej ręki.

ARPA – komputer wbudowany w radar – automatycznie prowadzi nakres radarowy. Śledzi jednocześnie od kilku do kilkuset obiektów, oblicza parametrów ich ruchu oraz możliwości kolizji. Może pokazywać dane na ekranie radaru w formie graficznej lub tekstowej.

Symulator Siłowni Okrętowej
Pełnozadaniowy symulator siłowni okrętowej w wersji sprzętowej. Zastosowano w nim prezentację trójwymiarową pomieszczeń siłowni, umożliwia w sposób wirtualny, zbliżony do rzeczywistego, realizowanie czynności operacyjnych w obsłudze siłowni okrętowej. Symulator posiada również nowoczesne urządzenia monitorujące.

Laboratorium Siłowni Okrętowej
Prawdziwy silnik i urządzenia monitorujące jego pracę.

Otwarta będzie też Sala Tradycji, w której zwiedzający obejrzą wystawy „Akademia Morska w Szczecinie wczoraj i dziś” oraz wystawę prac IV Konkursu Fotograficznego Biura Karier AM w Szczecinie.

 

 

 

Akademicki Szczecin na Dniach Morza

W czasie Dni Morza w namiocie promocyjnym miasta przy ul. Jana z Kolna Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny, Uniwersytet Szczeciński, Pomorski Uniwersytet Medyczny oraz Akademia Morska zaprezentują ofertę swoich uczelni. Od piątku do niedzieli uczelnie będą zachęcały do zapoznania się z ofertą edukacyjną i promocyjną.

Namiot miasta będzie rozstawiony w piątek w godz. 17.00-20.00, w sobotę w godz. 10.00-20.00, natomiast w niedzielę od godz. 11.00 do 20.00. Dla studentów przygotowano gry miejskie, dzięki którym będzie można poznać Szczecin od innej strony.

 

Dowiedz się więcej


Akademia Morska w Szczecinie
Uniwersytet Szczeciński
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny
Pomorska Akademia Medyczna w Szczecinie