Szczeciński stypendysta i biznesmen

Szczeciński stypendysta i biznesmen

Krzysztof Ziółkowski podczas studiów był stypendystą prezydenta Szczecina. Dzisiaj prowadzi znaną w branży budowlanej firmę Inwest.

Po zakończeniu liceum Krzysztof Ziółkowski rozważał studia we Wrocławiu, Krakowie i Szczecinie. Zafascynowany elektroniką, sterowaniem oraz wizualizacją procesów przemysłowych, zdecydował się na Automatykę i Robotykę na Wydziale Elektrycznym Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.

– Nie chciałem być daleko od domu. Poza tym jestem rodowitym szczecinianinem i lubię to miasto. Dlatego nigdy na poważnie nie myślałem o wyjeździe – wspomina.

Już jako student zaczął pracę w swojej specjalności - w firmie, która zajmowała się konstruowaniem bezdotykowych myjni samochodowych. Na czwartym roku studiów postanowił ubiegać się o stypendium prezydenta Szczecina.

– O możliwości uzyskania stypendium dowiedziałem się ze strony Urzędu Miasta. Kryteriami otrzymania takiego wsparcia finansowego była wysoka średnia i dodatkowe osiągnięcia. Na moją korzyść przemawiał temat mojej pracy dyplomowej oraz fakt, że pracowałem w zawodzie – tłumaczy szef firmy Inwest. Udało się. Stypendium w wysokości 1000 złotych miesięcznie zostało mu przyznane na rok.

Oprócz stypendium, z okresu studiów wspomina najnowocześniej wyposażone laboratoria na Wydziale Elektrycznym ZUT.

Kilka lat temu, zmuszony sytuacja życiową, jeszcze na studiach, przejął rodzinną firmę Inwest, która od kilkunastu lat działa w branży budowlanej. tym samym nie poszedł w ślady kolegów ze studiów, którzy znajdują pracę m.in. na statkach lub przy nowo powstałych elektrowniach wiatrowych.

- Realizujemy rozmaite zlecenia na terenie województwa zachodniopomorskiego - od termomodernizacji do budowy i wykończenia hal przemysłowych - mówi młody przedsiębiorca.

W momencie przejmowania firmy, Krzysztof Ziółkowski nie miał żadnego doświadczenia jako biznesmen. Jednak fakt, iż wychował się w rodzinie, w której każdy prowadził własną działalność gospodarczą sprawił, że wiele spraw przychodziło mu naturalnie. Przydały się też szerokie horyzonty nabyte podczas studiów oraz solidne wykształcenie techniczne. Jego plany obejmują poszerzenie oferty firmy o działalność związaną z kierunkiem studiów - automatykę budynkową, czyli systemy tzw. inteligentnych domów, które umożliwiają np. sterowanie chociażby zabezpieczeniami, oświetleniem czy elektryką poprzez urządzenia mobilne.

Na pytania o największy sukces, Krzysztof Ziółkowski skromnie odpowiada, że ten jest jeszcze przed nim. Po namyśle przyznaje jednak, że można za taki uznać utrzymanie firmy na rynku w trudnym okresie dla branży budowlanej.