Student US laureatem programu Diamentowy Grant!

Student US laureatem programu Diamentowy Grant!

Bartosz Wilk, student Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego, został laureatem IV edycji programu Diamentowy Grant. W tegorocznej edycji programu Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego wyróżnił 78 projektów naukowych realizowanych przez wybitnych studentów w polskich uczelniach i instytutach Polskiej Akademii Nauk.

– Od badań roli promieniowania ultrafioletowego w leczeniu czerniaka po badania siły woli w procesie podejmowania decyzji – 78 uczestników tegorocznej edycji programu Diamentowy Grant to reprezentanci różnych dyscyplin naukowych. Na realizację swoich projektów naukowych otrzymają ponad 14 milionów złotych. Wyróżnieni młodzi badacze reprezentują trzy obszary nauk: humanistyczne i społeczne, przyrodnicze i medyczne oraz ścisłe i techniczne. Diamentowy Grant to program ministra nauki i szkolnictwa wyższego, którego laureatami może zostać co roku maksymalnie 100 najzdolniejszych studentów w Polsce. Jego celem jest przyspieszenie rozwoju naukowego laureatów przez umożliwienie realizowania własnego projektu badawczego oraz szybszego rozpoczęcia studiów doktoranckich (bez tytułu magistra). Wysokość dofinansowania wynosi maksymalnie 200 tys. zł, a projekt nie może trwać dłużej niż cztery lata. Program przeznaczony jest dla absolwentów studiów licencjackich lub studentów po trzecim roku jednolitych studiów magisterskich, którzy prowadzą badania naukowe – wyjaśnia MNiSW.

– Nasze programy dają młodym szanse na dobry start w akademickiej przygodzie. Wspieramy naukowców, studentów, innowatorów. Diamentowy Grant to unikalny program, który na wczesnym etapie pomaga w pracy nad własnymi projektami naukowymi. Daje on niepowtarzalną szansę na odkrycie talentów badawczych, wyłowienie prawdziwych diamentów polskiej nauki – mówi prof. Lena Kolarska-Bobińska, minister nauki i szkolnictwa wyższego. – Wyróżnienie w tym konkursie dla młodego naukowca ma podwójną wartość. Daje mu niezależność finansową i możliwość zdobycia doświadczenia w kierowaniu projektem badawczym pod okiem doświadczonych opiekunów. To też doskonały sposób na przyspieszenie ścieżki kariery naukowej i rozpoczęcia pracy nad doktoratem tuż po licencjacie lub po trzecim roku studiów – dodaje prof. Lena Kolarska-Bobińska.

Student US będzie realizował projekt pt. Ochrona Pomników Zagłady w polskim systemie prawnym, finansowany w całości ze środków budżetu państwa. Bartosz Wilk zajął trzynaste miejsce w ogólnopolskim konkursie i jest jedynym nagrodzonym studentem z zachodniopomorskich uczelni.

Lista laureatów: www.nauka.gov.pl/g2/oryginal/2015_07/8c565af6f2c23deacd0d130158a7ec70.pdf
Materiały ze strony internetowej MNiSW: www.nauka.gov.pl/aktualnosci-ministerstwo/najlepsze-projekty-studenckie-nagrodzone-czwarta-edycja-konkursu-diamentowy-grant-rozstrzygnieta.html