Międzynarodowa współpraca w Szczecinie

Międzynarodowa współpraca w Szczecinie

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny staje się jednostką atrakcyjną naukowo, już nie tylko w naszym regionie ale i w Europie. Dowodem na to mogą być studenci zagraniczni ściągający tu, by pracować w naszych jednostkach badawczych. Najlepszym przykładem jest Qihao Tan, zdolna doktorantka z Chin, która chce zrewolucjonizować rynek opakowań.

 

Qihao Tan, urodziła się w Chinach. Zanim trafiła do Szczecina studiowała w Anglii na Uniwersytecie w Sheffield. Studia pierwszego stopnia skończyła ze specjalizacją z biomateriałów. Tytuł magistra uzyskała z Biologii i Inżynierii Procesowej. Po ukończeniu studiów szukała miejsca, gdzie dalej mogłaby rozwijać swoje zainteresowania związane z biomateriałami. Trafiła na ofertę w ramach programu stypendialnego Marie Curie dla młodych naukowców (7 Program Ramowy UE). Uczestnicy Akcji mają możliwość rozwoju naukowo-badawczego oraz uczą się tzw. umiejętności miękkich takich jak prace w zespole, przedsiębiorczość, zarządzanie wiedzą, etykę. Qihao Tan wybrała jednostkę, która zajmowała się badaniem najbardziej zbliżonymi tematycznie do jej zainteresowań. Tą jednostka okazało się Centrum Bioimmobilizacji i Innowacji Materiałów Opakowaniowych ZUT w Szczecinie.

W CBIMO doktorantka pracuje w ramach projektu o akronimie NEWGENPAK ITN (Initial Training Networks). Jest to sieć szkoleń obejmująca osiem europejskich uniwersytetów (mieszczących się min. w Niemczech, Hiszpanii, we Włoszech czy w Szwecji) oraz sześć przedsiębiorstw. Uczestnicy projektu zajmują się głównie opakowaniami żywnościowymi. Ich celem jest stworzenie opakowań biodegradowalnych, których właściwości pozwolą wydłużyć okres przydatności do spożycia przechowywanej w nich żywności. Qihao Tan pracuje nad ekstraktami naturalnych substancji o właściwościach antymikrobiologicznych. Ekstrakty te zostaną wykorzystane do produkcji opakowań spożywczych, przyjaznych dla środowiska.

– Stypendium Marii Curie to jedna z ciekawszych inicjatyw na skalę europejską. Co pół roku mam możliwość wyjazdu na warsztaty i seminaria do innych uniwersytetów uczestniczących w projekcie. Wymieniamy się wiedzą oraz doświadczeniem. Niedawno wróciłam z takiego spotkania w Mediolanie. Tydzień wcześsniej byłam na szkoleniu na Uniwersytecie w Karlstad w Szwecji. Ośrodek ten prowadzi zaawansowane badania w dziedzinie reologii (nauka o płynięciu materiałów). Ich wiedza jest potrzebna również mi do prowadzenia moich badań. Multidyscyplinarność projektu daje wielkie możliwości rozwoju nauki. – mówi Qihao. Pracę badawcze są na bieżąco konsultowane z firmami przemysłowymi, zainteresowanymi wprowadzeniem wyników badań bezpośrednio na rynek opakowaniowy.

Szczecin zdaniem Qihao Tan to miejsce spokojne, idealne do pracy i nauki. Przejazdy komunikacją miejską nie zajmują jej tyle czasu co w Anglii, a bliskość Berlina sprawia, że może swobodnie podróżować po całym świecie. Życie w Szczecinie jest wolniejsze i dużo tańsze niż np. w stolicy Niemiec. Doktorantka podkreśla też, że zaaklimatyzowała się tu dość szybko dzięki pomocy kolegów z ZUT. Pomogli jej założyć konto w banku, znaleźć dogodne miejsce zamieszkania, poruszać się po mieście.

– Kiedy dowiedziałam się o możliwości studiowania w tym mieście, szybko je „wygooglowałam”. Od razu wiedziałam, że mi się tu spodoba. I miałam rację – przyznaje z uśmiechem Qihao.