Poznaj Szczecin

 • Warto być i zobaczyć
 • Hotele
 • Restauracje
 • Galerie
 • Kawiarnie
 • Filharmonia
 • Teatry
 • Kluby
 • Kina
 • Hostele
 • Pensjonaty
 • Winnice
 • Pizzerie
 • Atrakcje wodne
 • Inwestycje
 • Lubię Szczecin
 • Parkingi strzeżone
 • Parkingi dla autokarów

Teatralny Ty-Dzień Dziecka

Teatralny Ty-Dzień Dziecka
Data:
19.05.2018, godzina. 10:00 - 26.05.2018, godzina. 16:00
Miejsce:
Teatr Lalek „Pleciuga”
Teatralny Ty-Dzień Dziecka to interaktywny festiwal, do udziału w którym zapraszamy dzieci i dorosłych. W 2017 roku odbyła się jego pierwsza edycja – zainteresowanie widzów było ogromne, stąd decyzja o kontynuowaniu tego projektu.
 
Punktem wyjścia do budowania programu była premiera Pleciugi – „Czerwony Kapturek”, na podstawie klasycznej baśni; stąd tematem tegorocznej edycji projektu będą baśnie i emocje, jakie wywołują one w małym odbiorcy. 
Zaproszone przedstawienia mają wspólne obszary tematyczne z charakterem realizowanego przez Teatr Lalek „Pleciuga” spektaklu. Została zachowana zasada, iż teatralnymi partnerami projektu są zespoły z krajów północno-zachodnich, niejako „sąsiadujących” z naszym przygranicznym miastem, a jednocześnie są to kraje o ciekawych doświadczeniach w propozycjach teatralnych dla dzieci (to także otwarcie na określony krąg kulturowy). 

PROGRAM ARTYSTYCZNY
Projekt „Teatralny Ty-Dzień Dziecka” to szereg interaktywnych działań, wśród których znajdą się prezentacje przedstawień: 2 premier Pleciugi i 6 spektakli zagranicznych, warsztaty dla różnych grup wiekowych: najnajów, dzieci i ich rodziców – koncentrujące się na tematyce związanej z emocjami; w programie znajdą się także wystawy, spotkania, relacje filmowe, publikacje wydawnictw, konkurs na plakat.
 
Na program artystyczny projektu składają się:
 
Premiera przedstawienia „Czerwony Kapturek” według Jana Brzechwy
w reżyserii i z piosenkami Waldemara Wolańskiego: przedstawienie familijne. Spektakl oparty jest na znanej rymowance Jana Brzechwy, do której zostało dopisanych 26 piosenek. Atrakcyjne lalki żyworękie, prowadzone przez aktorów na oczach widzów, nadadzą przedstawieniu dowcipny charakter i podkreślą dystans wobec baśniowej fantastyki.
 
Czerwony Kapturek
według tekstu Jana Brzechwy „Bajki samograjki”
 
reżyseria i piosenki: Waldemar Wolański
scenografia: Joanna Hrk
muzyka: Bogdan Dowlasz
choreografia: Kazimierz Knol
przygotowanie wokalne: Maja Koterba
 
obsada:
Maja Bartlewska – Czerwony Kapturek
w pozostałych rolach:
Marta Łągiewka
Danuta Kamińska
Grażyna Nieciecka-Puchalik
Przemysław Żychowski
Dariusz Kamiński
Krzysztof Tarasiuk
Maciej Sikorski
 
Premiera przedstawienia dla najnajów „Przebieranki”. 
„Przebieranki” to spektakl najnajowy, inicjacyjny, w którym nie należy spodziewać się bajki z morałem. To zaproszenie małego widza do odkrywania własnego ciała oraz do odkrywania rzeczy, ubrań, które na różne części ciała można zakładać.
Czy skarpetki możemy założyć na nos a majtki na głowę? Czy sweter może gryźć? Czy buty stukają? I czy korale są twarde? Na te i inne pytania mały widz znajdzie odpowiedź poprzez aktywne uczestnictwo w spektaklu.
 
„Przebieranki”
reżyseria Marta Łągiewka, Maja Bartlewska
scenografia Kaja Cykalewicz-Licak
muzyka Tomasz Lewandowski
 
występują:
Marta Łągiewka
Maja Bartlewska
 
,,Piotruś i Wilk” (,,Peter and the Wolf”), Worlds of Puppet, Islandia
Ta klasyczna inscenizacja baśni, stworzonej przez Sergiusza Prokofiewa w 1936 roku, przewidziana jest dla dzieci w każdym wieku. Wprowadza młodą publiczność do świata muzyki, instrumentów muzycznych oraz ręcznie rzeźbionych drewnianych lalek i dekoracji. To oszałamiająco malownicza i piękna szuka pozwalająca muzyce prowadzić narrację z widzem.
 
,,Łąka” (,,Meadow”), Handbendi Brúðuleikhús, Islandia
,,Łąka” jest spektaklem przewidzianym dla dzieci od lat 3. Klasyczne przedstawienie lalkowe, niezwykle spokojne i nastrojowe. Nie zabiega o uwagę widza żonglując nadmiarem środków wyrazu, lecz subtelnie i z dużą delikatnością wprowadza najmłodszego widza do świata zwierząt i owadów żyjących na łące. Na potrzeby spektaklu powstały lalki wykonane z materiałów organicznych znalezionych na łące
i oryginalna muzyka na styku folku i odgłosów natury. Po swojej premierze w roku 2015 spektakl odbył tournée po Islandii oraz Wielkiej Brytanii zdobywając uznanie krytyków.
 
 
,,Embla – dziewczynka w kosmosie” (,,Embla – a girl in space”) Dockteatern Tittut, Szwecja
,,Embla – dziewczynka w kosmosie” jest spektaklem przewidzianym dla dzieci od lat 4 do 9. Jest to przedstawienie teatru cieni, nowatorskie, niezwykle plastyczne
i barwne. To wizualna podróż do wszechświata, mistycznego świata planet, gwiazd
i galaktyk. Przedstawienie powstało w oparciu o książkę pt. ,,Embla in a cosmos” szwedzkiej pisarki Majken Pollack oraz utalentowanej i nagradzanej ilustratorki Sary Lundberg. Przedstawienie wyreżyserował Fabrizio Montecchi, mistrz włoskiego teatru cieni, który już dwukrotnie prezentował swoje przedstawienia na Broadwayu
w Nowym Jorku (obie prezentacje miały miejsce w The New Victory Theatre, głównym teatrze w Nowym Jorku z repertuarem całkowicie poświęconym dzieciom
i rodzinom).
 
,,1-2-3-teraz TY…” (,,1-2-3-now…”), Art Hotel, Dania
,,1-2-3-teraz TY…” jest spektaklem przewidzianym dla najmłodszych odbiorców, tzw. najnajów, czyli dzieci od 0 do 3 lat. Przyjmuje on formę interaktywnej zabawy wypełnionej licznymi piosenkami, uspokajającymi kołysankami, nuconymi przy akompaniamencie muzyki wykonywanej na żywo. To muzyczna podróż po świecie, który obrazują liczne wprawione w ruch ilustracje książkowe.
 
,,Podróż światła” (,,The Journey of Light”), Ainu Palmu, Finlandia
,,Podróż światła” jest spektaklem przewidzianym dla dzieci od lat 6 do 12. Teatr cieni i nowoczesne widowisko cyrkowe w jednym. Jest to spektakl o odwadze, ukazujący tą cechę charakteru jako postawę godną podziwu. W obsadzie zobaczymy Salla Hakanpää, jedną z najbardziej utytułowanych artystek cyrkowych w swoim pokoleniu.
 
„Bystry jak osioł” („Smart as a donkey”), TAMTAM objektentheater, Holandia
To pełen wyobraźni spektakl bez słów wypełniony muzyką. Historia podróży pewnego osiołka, podczas której świat budowany jest ze znalezionych przedmiotów
i starych rzeczy.
 
 
PROGRAM EDUKACYJNO-ANIMACYJNY
 
Warsztaty dla dzieci i dorosłych „W świecie baśniowych emocji”: 
cykl 4 warsztatów (podczas tygodniowej prezentacji spektakli) skierowanych do dzieci i ich rodziców/opiekunów. Celem tych spotkań będzie zapoznanie rodziców
z wpływem baśni na rozwój emocjonalny dzieci oraz twórcza praca manualna dzieci, efektem której będą obrazki przedstawiające poszczególne emocje. Zajęcia będą miały dwuetapową formułę: pierwszym etapem będą wspólne zabawy dzieci
i rodziców/opiekunów, wprowadzające w temat emocji, pokazujące, w jaki sposób poprzez ruch można je wyrazić. Drugi etap to praca w dwóch osobnych grupach: dzieci, pod kierunkiem instruktorki – graficzki Kai Depty-Kleśty – będą pracować nad wizualnym przedstawieniem emocji, wykorzystując symbole i kolory. Dorośli pod kierunkiem prowadzących z Psychologicznego Koła Naukowego „Psyche”, działającego w Wyższej Szkole Humanistycznej TWP w Szczecinie, pracować będą metodą psychodramy, poprzez to działanie ucząc się rozpoznawać dziecięce emocje, nazywać je i efektywnie z nimi pracować, jednocześnie poznając procesy emocjonalne, które związane są ze sposobem przeżywania baśni przez dzieci.
 
Warsztaty dla najnajów „Kolory emocji”: warsztaty skierowane do najnajmłodszych, czyli dzieci w wieku od roku do trzech lat. W przytulnej atmosferze, w bezpiecznej przestrzeni sali prób Teatru Lalek „Pleciuga” dzieci wezmą udział
w działaniach, dostosowanych do swych możliwości percepcyjnych. „Kolory emocji” to spotkanie oparte na sensorycznych zabawach, dających dzieciom możliwość do aktywnego uczestnictwa w kreowaniu sytuacji warsztatowej. Zajęcia poprowadzi Agnieszka Kołodziejczyk-Królik – pedagożka, twórczyni przestrzeni Zabawa Rozwija, w pracy z dziećmi wykorzystuje ruch jako formę rozwoju.
 
FiKa kulturalna: wzorowane na szwedzkim obyczaju spotkania przy kawie, ciastku
i książce. W przestrzeni Kluboksięgarni FiKa odbędą się 2 weekendowe kulturalnotowarzyskie spotkania dla dzieci i rodziców, podczas których rodzice wprowadzą dzieci w świat kultury i nauczą w wartościowy sposób spędzać czas – wspólnie oraz samodzielnie. 
 
Śladami Czerwonego Kapturka: działanie integracyjne na finał projektu – zaproszenie widzów do wspólnej zabawy po przedstawieniu „Czerwony Kapturek”. Przed tym wydarzeniem zachęcimy widzów do tego, aby przynieśli ze sobą elementy kojarzące się z Kapturkiem lub Leśniczym. Po przedstawieniu odbędzie się minigra terenowa „Śladami Czerwonego Kapturka”, prowadzona przez aktorów Pleciugi
w teatrze i jego otoczeniu. Finałem będzie wspólne zdjęcie „Kapturków”
i „Leśniczych” przed budynkiem teatru.
 
Kartki do opowiadania: zestaw kartek pod nazwą „Opowiedz mnie”, na których znajdą się specjalnie z myślą o najmłodszych zaprojektowane obrazki związane
z baśnią o Czerwonym Kapturku. Dostosowane do percepcji małych dzieci, w zamyśle służyć będą do zabawy w opowiadanie jednej historii na różne sposoby. 
Kartki powstaną z inspiracji warsztatami dla dzieci: „Kolory emocji” oraz „W świecie baśniowych emocji”, a wydane zostaną na rozpoczęcie nowego sezonu artystycznego.
 
MaMaMaBlog: blog tworzony dla mam i współtworzony przez mamy, poświęcony wychowywaniu dzieci przez sztukę. Zainicjowany w 2017 roku podczas pierwszej edycji projektu Teatralny Ty-Dzień Dziecka, będzie miał swoją kontynuację. 
 
„Przewodnik po emocjach”: publikacja wielojęzycznego słownika emocji dla dzieci (w tłumaczeniu na języki partnerów projektu, czyli duński, szwedzki, islandzki, fiński, i holenderski oraz angielski, w którym pojawi się opisana również część merytoryczna publikacji), który przygotują dzieci podczas warsztatów „W świecie baśniowych emocji”. Publikacja ta będzie swoistym przewodnikiem po emocjach, służąca całym rodzinom – dzieciom do zapoznania się z rodzajami emocji, rodzicom – do rozmowy o przeżywaniu emocji i sposobami radzenia sobie w sytuacjach nasilenia tychże. Dzięki opiece merytorycznej psychologa poza pracami dzieci znajdą się tu dostosowane do percepcji dzieci opisy strategii radzenia sobie z emocjami oraz ich krótka charakterystyka. Słownik stanie się także szczególnie ważną i wyjątkową formą dokumentacji działań projektu, będzie też trwałą wartością, która pozostanie po zakończeniu wszystkich działań.
 
„Teatralnik”: okazjonalne wydawnictwo, które zostanie wydane we wrześniu. „Teatralnik” stanie się podsumowaniem dotychczasowych działań projektu: zostaną
w nim zaprezentowane poszczególne działania, zdjęcia, dodatkowe materiały (m.in. rozmowy z artystami, prace dzieci wykonane podczas warsztatów oraz w trakcie trwania konkursu na plakat teatralny do spektaklu „Czerwony Kapturek”). 
 
Wystawy:
1. w przestrzeni miejskiej: latem zwieńczeniem projektu będzie wystawa, podsumowująca działania odbywające się w ramach projektu. Wnioskodawca zaprezentuje ją w przestrzeni miejskiej, która jest szczególnie lubiana i uczęszczana przez szczecinian – na Jasnych Błoniach. Wystawa stanie się wyjątkowo atrakcyjną formą dokumentacyjną, za pomocą której możliwe będzie dotarcie do wszystkich mieszkańców miasta.
2. wystawa w Miejskiej Bibliotece Publicznej: wystawa prac dzieci wykonanych podczas warsztatów „W świecie baśniowych emocji” oraz w trakcie trwania konkursu na plakat teatralny do spektaklu „Czerwony Kapturek”. Prace zostaną wyeksponowane w witrynach ProMediów – jednej z najliczniej odwiedzanej filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie
 
Konkurs na plakat do spektaklu „Czerwony Kapturek”
Teatr Lalek „Pleciuga” we współpracy z Książnicą Pomorską im. Stanisława Staszica w Szczecinie zorganizował konkurs plastyczny dla dzieci w wieku od 6 do 11 lat. Tematem konkursu był projekt plakatu do przedstawienia „Czerwony Kapturek”, którego premiera odbędzie się 19 maja 2018 roku w Teatrze Lalek „Pleciuga”.
Do „Pleciugi” wpłynęło 108 prac – jury w składzie: Waldemar Wolański (reżyser), Zbigniew Niecikowski (dyrektor Pleciugi), Kaja Depta-Kleśta (graficzka) za najlepszą do promocji przedstawienia w formie plakatu wybrali pracę Martyny Wieczorek
(lat 9) z Goleniowskiego Domu Kultury. Część prac zostanie zaprezentowana
w programie teatralnym, część zaś – będzie wyeksponowana na wystawie, której otwarcie planujemy w dniu premiery „Czerwonego Kapturka”.
 
Film „W świecie baśniowych emocji”: oprócz pełnienia funkcji dokumentacyjnej, będzie podsumowywał problematykę, poruszaną podczas działań projektu – stanie się zbiorem porad, które w zamierzeniu służyć mają dorosłym uczestniczącym z dziećmi w przedstawieniach teatralnych, związanych z tym, jak rozmawiać z dzieckiem
o trudnych tematach poruszanych w teatrze, w jaki sposób łagodzić dziecięce obawy
i lęki, jak nie zrazić dziecka do uczestnictwa w przedstawieniach, etc.
 
Dokumentacja filmowa przygotowana przez młodzież: dla nastoletniej młodzieży przewidziano udział w tworzeniu dokumentacji filmowej poszczególnych działań projektu. Pod okiem instruktora, młodzi filmowcy będą rejestrować spektakle, warsztaty, przeprowadzać krótkie rozmowy z widzami – przygotowane przez nich materiały wykorzystane będą w mediach społecznościowych, na stronie teatru oraz na MaMaMaBlogu.
 
 
Teatralny Ty-Dzień Dziecka
19-26 maja 2018
Teatr Lalek „Pleciuga”
 
Bilety w cenie 10 zł na spektakl, 5 zł na warsztaty
– do kupienia od 9 maja w godzinach od 15.00 do 17.00.
PROGRAM
sobota 12 maja 
staruje Baśniowa Czytelnia w kluboksięgarni FiKa
11.00 – FiKa Czyta. Czerwony Kapturek
 
sobota 19 maja
10.00 – warsztaty dla najnajów „Kolory emocji” (sala kameralna) 
17.00 – PREMIERA Czerwony Kapturek, Teatr Lalek „Pleciuga”, Polska (duża scena)
 
niedziela 20 maja 
10.00 – warsztaty dla najnajów „Kolory emocji” (sala kameralna) 
10.30 – 1-2-3-teraz TY..., Art Hotel, Dania (sala prób)
11.00 – Czerwony Kapturek, Teatr Lalek „Pleciuga”, Polska (duża scena)
11.30 – warsztaty dla najnajów „Kolory emocji” (sala kameralna) 
12.30 – 1-2-3-teraz TY..., Art Hotel, Dania (sala prób)
 
poniedziałek 21 maja 
10.00 – 1-2-3-teraz TY...,  Art Hotel, Dania (sala prób)
11:30 – 1-2-3-teraz TY..., Art Hotel, Dania (sala prób)
 
wtorek 22 maja 
10.30 – Embla – dziewczynka w kosmosie, Dockteatern Tittut, Szwecja (duża scena)
16.30 – Embla – dziewczynka w kosmosie, Dockteatern Tittut, Szwecja (duża scena)
17.15 – warsztaty „W świecie baśniowych emocji” (sala edukacyjna)
 
środa 23 maja
09.30 – Łąka, Handbendi Brúduleikhús, Islandia (duża scena) 
10.30 – Piotruś i wilk, Worlds of Puppet, Islandia (sala kameralna) 
11.00 – Łąka, Handbendi Brúduleikhús, Islandia (duża scena) 
16.30 – Łąka, Handbendi Brúduleikhús, Islandia (duża scena) 
16.30 – Piotruś i wilk, Worlds of Puppet, Islandia (sala kameralna)
17.15 – warsztaty „W świecie baśniowych emocji” (sala edukacyjna) 
 
czwartek 24 maja 
09.30 – Piotruś i wilk, Worlds of Puppet, Islandia (sala kameralna)
10.30 – Bystry jak osioł, TAMTAM objektentheater, Holandia (duża scena) 
12.30 – Bystry jak osioł, TAMTAM objektentheater, Holandia (duża scena)
16.30 – Piotruś i wilk, Worlds of Puppet, Islandia (sala kameralna)
17.15 – warsztaty „W świecie baśniowych emocji” (sala edukacyjna) 
 
piątek 25 maja
11.00 – Podróż światła, Ainu Palmu, Finlandia (duża scena) 
16.30 – Podróż światła, Ainu Palmu, Finlandia (duża scena) 
17.15 – warsztaty „W świecie baśniowych emocji” (sala edukacyjna) 
 
sobota, 26 maja 
11.00 – FiKa Rysuje. Czerwony Kapturek
11.00 – PRAPREMIERA Przebieranki, Teatr Lalek „Pleciuga”, Polska (sala prób) 
16.00 – Czerwony Kapturek, Teatr Lalek „Pleciuga”, Polska (duża scena)
Po spektaklu – FINAŁ: Śladami Czerwonego Kapturka 
 
Copyright 2019 Miasto Szczecin
Kontakt