Poznaj Szczecin

 • Warto być i zobaczyć
 • Hotele
 • Restauracje
 • Galerie
 • Kawiarnie
 • Filharmonia
 • Teatry
 • Kluby
 • Kina
 • Hostele
 • Pensjonaty
 • Winnice
 • Pizzerie
 • Atrakcje wodne
 • Inwestycje
 • Lubię Szczecin
 • Parkingi strzeżone
 • Parkingi dla autokarów

Leszek Kułakowski Trio - Polski Jazz na 100-lecie Niepodległości

 Leszek Kułakowski Trio - Polski Jazz na 100-lecie Niepodległości
Data:
12.11.2018, godzina. 19:00
Miejsce:
Leszek Kułakowski - prof. dr hab., kompozytor, pianista jazzowy zwany przez krytykę „wizjonerem jazzu”, teoretyk muzyki, profesor i wykładowca, założyciel kierunku „Jazz i muzyka estradowa” w Akademii Muzycznej w Gdańsku.
Pomysłodawca i dyrektor artystyczny międzynarodowego Komeda Jazz Festival (www.komedajazz.com) oraz Konkursu Kompozytorskiego im. Krzysztofa Komedy (jedynego w Polsce konkursu dla jazzowych kompozytorów).
Urodzony w Słupsku, studiował grę na skrzypcach w Akademii Muzycznej w Gdańsku, otrzymując dyplom w roku 1981. W 2000 roku uzyskał tytuł doktora w dziedzinie kompozycji na Akademii Muzycznej w Katowicach i jeszcze tego samego roku objął stanowisko profesora w Zakładzie Sztuki Muzycznej w Pomorskiej Akademii Pedagogicznej w Słupsku, gdzie od 2006 roku pełni funkcję dyrektora Instytutu Muzyki. Od roku 2006 prowadzi także klasę kompozycji w Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz jest kierownikiem działającego przy gdańskiej uczelni założonego przez siebie Studium Jazzu i Muzyki Rozrywkowej.
Działalność artystyczną i kompozytorską rozpoczął zaraz po ukończeniu studiów wiolinistycznych. W latach 1981-83 współpracował z eksperymentalnym Teatrem Instrumentalnym Ryszarda Miśka przy Teatrze Muzycznym w Gdyni jako aktor-muzyk i kompozytor muzyki do przedstawień Proces według Franza Kafki i Taniec Lokatorów. Następnie - w latach 1983-85 - pracował z Hamburger Mozart Orchester w Hamburgu.
Jako jazzman zadebiutował już w 1979 roku wraz ze swoim zespołem Antiquintet, z którym wystąpił m.in. w 1981 roku na Festiwalu "Jazz nad Odrą" we Wrocławiu, zdobywając I nagrodę za kompozycję Reinkarnacja. Koncertował także na Jazz Jamboree. W 1984 roku zajął II miejsce w Konkursie Skrzypków Jazzowych w Szczecinie. W latach 1984-86 był leaderem i pianistą grupy funkowej Zu-Zu, z którą występował na Pomorskiej Jesieni Jazzowej i Festiwalu Jazz Jantar w Gdańsku. W latach 1987-93 współpracował z zespołem Sami Swoi, odbywając liczne koncerty podczas europejskich festiwali jazzowych, m.in. Pori Jazz Festival.
W 2000 roku powstała płyta Eurofonia na głos solowy, kwintet jazzowy i orkiestrę symfoniczną, będąca kompilacją muzyki współczesnej, polskiego stylizowanego folkloru i jazzu, która rok później w ankiecie czytelników "Jazz Top 2000" miesięcznika "Jazz Forum" została wybrana "Albumem Roku".
Leszek Kułakowski współpracował z wieloma czołowymi postaciami polskiego jazzu i koncertował w najważniejszych festiwalach jazzowych kraju i scenach Europy Zachodniej (Niemcy, Holandia, Francja, Hiszpania) i Stanach Zjednoczonych.
Do najważniejszych utworów należą: „Missa Miseri Cordis” - na sopran, alt, tenor, bas, chór mieszany i orkiestrę symfoniczną dedykowana św. Janowi Pawłowi II, „Piano concerto” na fortepian z orkiestrą,”Sketches for jazz trio & symphony orchestra”„ Dyskretny urok konsonansów” na orkiestrę smyczkową, „Ewencja”, „Free Steps”, „Walczyk Dekadencki” - na trio jazzowe i orkiestrę ,”Eurofonia” na głos solowy, kwintet jazzowy i orkiestrę, „Aleatomodalblues”, „Cap Ca Rap”, „Repetition 2005” na big-band jazzowy, „Ostinatopermutacje” na skrzypce, klarnet basowy, marimbę, gran cassa, fortepian.
W 2001 roku został uhonorowany przez Wojewodę Pomorskiego "Pomorską Nagrodą Artystyczną 2000" w dziedzinie muzyki za wybitne łączenie folkloru, jazzu i muzyki współczesnej w Eufonii. Rok później otrzymał nagrodę I stopnia w dziedzinie kultury od Prezydenta Miasta Słupska, a w roku 2003 - Złoty Krzyż Zasługi. W 2010 r. otrzymał srebrny medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Podczas koncertu wystąpi ze swoim zespołem „Ensemble piccolo”, w którym oprócz lidera Leszka Kułakowskiego na fortepianie gra dwóch doskonałych muzyków Piotr Kułakowski - kontrabas, Tomasz Sowiński - perkusja.
 
LESZEK KUŁAKOWSKI TRIO:
Leszek KUŁAKOWSKI - fortepian, kompozytor
Piotr KUŁAKOWSKI - kontrabas
Tomasz SOWIŃSKI - perkusja
 
Więcej na: www.leszekkulakowski.com
Więcej na: www.zsj.com.pl, www.13muz.eu
 
BILETY do nabycia:
www.bilety.fm
biuro Bilety.fm - CIKiT Zamek Książąt Pomorskich, mały dziedziniec wejście „I”
biuro ZSJ - Al. Wojska Polskiego 90, rezerwacja tel. 607 421254
przed koncertem w DK 13 Muz
 
CENA BILETÓW:
30 zł w przedsprzedaży
40 zł w dniu koncertu
 
OFERTA SPECJALNA:
20 zł - cena specjalna zakupu biletów - uczniowie, studenci, emeryci, posiadacze karty dużej rodziny po okazaniu legitymacji, 1 bilet na osobę uprawnioną.
 
Organizator: Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Jazzowe, al. Wojska Polskiego 90, 70-482 Szczecin.
Partner: Dom Kultury 13 Muz, plac Żołnierza Polskiego 2, 70-551 Szczecin
Sponsor: ZUSiM Zakład Usług Stoczniowych i Mostowych Sp. z o.o.
Patronat medialny: „Kurier Szczeciński”, Polskie Radio Szczecin, „Jazz Forum”, „JazzPress”, „Echo Szczecina”.
WSPÓŁFINANSOWANE ZE ŚRODKÓW MIASTA SZCZECIN

 

 

Copyright 2019 Miasto Szczecin
Kontakt