Poznaj Szczecin

 • Warto być i zobaczyć
 • Hotele
 • Restauracje
 • Galerie
 • Kawiarnie
 • Filharmonia
 • Teatry
 • Kluby
 • Kina
 • Hostele
 • Pensjonaty
 • Winnice
 • Pizzerie
 • Atrakcje wodne
 • Inwestycje
 • Lubię Szczecin
 • Parkingi strzeżone
 • Parkingi dla autokarów

„Dzień św. Witkacego” - program z okazji 78 rocznicy śmierci Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego).

„Dzień św. Witkacego” - program z okazji 78 rocznicy śmierci Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego).
Data:
18.09.2017, godzina. 10:00
Miejsce:

18.09.2017 poniedziałek g.10-21 - Dzień św. Witkacego w DK 13 Muz (78 rocznica śmierci artysty).

Dom Kultury 13 Muz zaprasza na „Dzień św. Witkacego” - program z okazji 78 rocznicy śmierci Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego).

Dlaczego Witkacy?
Stanisław Ignacy Witkiewicz (1885-1939), znany też pod pseudonimem Witkacy, to najoryginalniejsza postać literatury dwudziestolecia międzywojennego, osobowość niezwykle barwna, o wręcz renesansowym zakresie zainteresowań. Był filozofem, teoretykiem, sztuki, malarzem, fotografem, twórcą powieści i dramatów. Wielu widziało w nim jedynie skandalistę i prowokatora lubującego się w gorszeniu nobliwej publiczności, niewielu - artystę wykraczającego poza swój czas, proroka nadchodzącej katastrofy duchowej ludzkości.
Warto znać i poznawać Witkacego, bowiem był to: „Wizjoner wyprzedzający epokę, a zarazem prześmiewca. Przenikliwość jego sądów i katastroficznych przepowiedni pozwala go potomnym odkrywać wciąż na nowo. Jest jednym z niewielu polskich twórców, których znaczenie w historii sztuki światowej wciąż trwa i nie słabnie.”
Cytat za: http://culture.pl/pl/tworca/stanislaw-ignacy-witkiewicz-witkacy

Dlaczego święty?
To … być może okaże się podczas spotkania, na które serdecznie zapraszamy!

Program składa się z dwóch części:

Część I - poranna. Program edukacyjny dla młodzieży szkolnej
Godz. 10:00-13:00.

1. „Witkacy” - prezentacja multimedialna o życiu i twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza.
2. Listy Witkacego do żony Jadwigi. Prezentacja „Witkacjanów” Książnicy Pomorskiej, fragmenty listów czytają aktorzy: Teresa Ciborska i Janusz Janiszewski.
3. „Witkacy jako prekursor fotografii psychologicznej” - prezentacja multimedialna fotografii z kolekcji Stefana Okołowicza, a w niej:
a) „Twarzowzorca duszowy” - fotografie Witkacego wykonane przez jego przyjaciół.
b) „Duszotwarzowzory” – portrety „metafizyczne” osób bliskich i przyjaciół okresu międzywojnia autorstwa Witkacego.
c) „Gębowzory” - serie „min” artysty w animacji Stefana Okołowicza.
4. Kościół Tajemnicy Istnienia pw. św. Witkacego - zaproszenie do wspólnoty. Mała biblioteka witkacowska - wystawa książek i albumów poświęconych Witkacemu.

(Wstęp wolny. W tej części nauczyciele wraz z zainteresowanymi uczniami rezerwują miejsca na spotkanie). Kontakt: tel. 501791491

Część II - popołudniowa, dla wszystkich zainteresowanych osób

Godz. 18:00 - „Stanisław Ignacy Witkiewicz - Wielokrotny”. Otwarcie wystawy ze zbiorów Książnicy Pomorskiej w Szczecinie. Wystawa w holu DK 13 Muz.
Godz. 18:30 - Promocja czasopisma „Witkacy” - spotkanie z Przemysławem Pawlakiem - prezesem Instytutu Witkacego.
Godz. 19:00 - Monodram Caryl Swift „Kalamarapaksa - czyli rzecz o Witkacym” na podstawie życia i twórczości Witkacego.
Godz. 20:00 - „O przyjaźni Witkacego z księdzem Kazimierowiczem” - prezentacja Przemysława Pawlaka.

OPIS PROGRAMU

Część pierwsza - poranna

1. „Witkacy” - prezentacja multimedialna o życiu i twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza. Opracowanie Janusz Janiszewski i Teresa Ciborska.
W skrótowej, ale intensywnej i ciekawej formie autorzy prezentacji przedstawią sylwetkę i twórczość Witkacego skupiając się na wyjątkowości samego twórcy oraz najważniejszych elementach jego filozoficzno-artystycznego przesłania.

2. Listy Witkacego do żony Jadwigi. Prezentacja „Witkacjanów” Książnicy Pomorskiej, fragmenty listów czytają aktorzy: Teresa Ciborska i Janusz Janiszewski.
Książnica Pomorska ma w swoich zbiorach bogate archiwum tzw. „Witkacjanów”. Perłą wśród tych niezwykłych archiwaliów jest kolekcja 1275 listów, jakie pisał Witkacy do swojej żony Jadwigi z Unrugów Witkiewiczowej, wnuczki Juliusza Kossaka. Listy obejmują lata 1923-1939 i są niezwykłym zapisem osobistych emocji i uczuć jak i znakomitym portretem środowiska artystycznego i elit intelektualnych II Rzeczypospolitej.
Cała korespondencja Witkacego z żoną obejmuje listy, kartki, widokówki i telegramy pisane od 21 marca 1923 do 15 sierpnia 1939. To wielkie dzieło nie mające odpowiednika w polskiej literaturze. Jego wyjątkowa wartość polega na tym, że Witkacy jest w swoich listach szczery do granic ekshibicjonizmu i traktuje żonę niemal jak spowiednika, któremu można wyznać najskrytsze myśli i najintymniejsze przeżycia. Stanowią one świadectwo skomplikowanych więzi uczuciowych łączących tych dwoje ludzi, których małżeństwo przeżywało trudne okresy, ale przetrwało próbę czasu. To jednocześnie bezcenne źródło wiedzy o życiu i twórczości Witkacego, a zarazem autentyczny dokument psychologiczny, ukazujący niezwykłą osobowość człowieka i artysty. Czyta się te listy jak fascynującą i wielowątkową powieść autobiograficzną, której tłem jest środowisko zakopiańskie ukazane z ironią i humorem. Niedawno w wydawnictwie PIW ukazał się cały komplet 4 tomów „Listów do żony”, które do druku przygotowała Anna Micińska a opracował i przypisami opatrzył Janusz Degler.
W trakcie spotkania zapoznamy się z zawartością zbiorów Książnicy oraz posłuchamy fragmentów wybranych listów Witkacego do żony w wykonaniu aktorów.

3. „Witkacy jako prekursor fotografii psychologicznej” - prezentacja fotografii z kolekcji Stefana Okołowicza.
Za zgodą Stefana Okołowicza mamy niezwykłą okazję zaprezentować Państwu trzy kolekcje zdjęć witkacowskich. Każda seria to inne zdjęcia pod innym tytułem:
a) „Twarzowzorca duszowy” - fotografie Witkacego wykonane przez jego przyjaciół.
b) „Duszotwarzowzory” - portrety „metafizyczne” osób bliskich i przyjaciół okresu międzywojnia autorstwa Witkacego.
c) „Gębowzory” - serie „min” artysty w animacji Stefana Okołowicza.
W trzech prezentacjach zobaczymy zdjęcia artysty wykonane przez jego przyjaciół, tak zwane portrety „metafizyczne” osób bliskich i przyjaciół okresu międzywojnia autorstwa samego Witkacego oraz serie „min” ożywionych w formie animacji przez Stefana Okołowicza.
Zdjęcia ze zbioru „Duszotwarzowzory” stanowią wyjątkową pozycję wśród fotografii modernistycznej. Dla Witkacego fotografia była wielofunkcyjnym instrumentem poznania bądź maskowania własnej tożsamości i osobowości. Artysta odszedł od fotografii pejzażowej i piktorialnej na rzecz ekspresjonistycznych, psychologicznie pogłębionych portretów, autoportretów i inscenizowanych parateatralnych scenek. Najcenniejsze jego zdjęcia w tzw. ciasnym kadrze powstały w latach 1912-1919.
Autor kolekcji - Stefan Okołowicz zajmuje się fotografią w praktyce oraz jej historią. Od początku lat siedemdziesiątych kolekcjonuje i opracowuje fotografie Witkacego, wspólnie z Ewą Franczak wydał album „Przeciw Nicości” (Kraków 1986). Swoje zbiory witkacowskie prezentował na wielu wystawach w Polsce i zagranicą.

4. Kościół Tajemnicy Istnienia pw. św. Witkacego - zaproszenie do wspólnoty.
Dowcipna i jednocześnie całkiem na serio propozycja dla wszystkich, którzy interesują się Witkacym, jego filozofią i wszystkim, co z Witkacym się dzieje współcześnie. Jest to propozycja stworzenia wspólnoty „wyznawców” Witkacego jako współczesnego proroka i „świętego” - autora nowego widzenia rzeczy obecnych. Pojęcie Tajemnicy Istnienia to jedno z najważniejszych zagadnień filozoficznych Witkacego, od słowa „misterium” (łac. tajemnica) członkowie „nowej religii” Tajemnicy Istnienia nazywają się „misterianami”. Co głosi Kościół Tajemnicy Istnienia i czym w ogóle jest dowiemy się podczas spotkania z autorem - Januszem Janiszewskim. Prezentacji towarzyszyć będzie mała biblioteka witkacowska - wystawa książek i albumów poświęconych Witkacemu.

Część druga - popołudniowa

Godz. 18:00. - Otwarcie wystawy ze zbiorów Książnicy Pomorskiej w Szczecinie pod tytułem „Stanisław Ignacy Witkiewicz - Wielokrotny”. Wystawa w holu DK 13 Muz.

„Stanisław Ignacy Witkiewicz - Wielokrotny” - polski pisarz, malarz, filozof, dramaturg i fotografik. Wystawa dotycząca intrygującej postaci Witkacego składa się z plansz powstałych w oparciu o materiały pochodzące ze szczecińskiej kolekcji Witkacjanów zgromadzonych w Książnicy Pomorskiej. Dzięki przyjaźni Stefana Flukowskiego i jego rodziny z Jadwigą Witkiewiczową, fotografie i listy po Witkacym znalazły się w Szczecinie i stanowią unikatową kolekcją pamiątek po artyście.
Na wystawie zobaczymy wielkoformatowe plansze, zorganizowane wokół postaci: Ojca, Matki, Jadwigi, Kobiet Witkacego i samego Witkacego - jego twórczości, firmy portretowej oraz przyjaciół.
Każda plansza jest zatytułowana sentencją.
1. „Indywidualność jest koniecznym bezwzględnie pierwiastkiem twórczości” - wypowiedź ojca Witkacego, jego fotografie i styl zakopiański.
2. „Mama zachowuje zupełny spokój, a nawet dobry humor. Podziwiam jej siłę psychiczną” - Witkacy, fotografie matki, kalendarium.
3. „Łupina mojego ciała nie będzie mogła wytrzymać żaru mojego ducha” - Witkacy o sobie, urodziny i wczesne lata życia.
4. „Jako właściciel wielkiej Firmy Gębozbiorów, czyli będąc po prostu psychologicznym portrecistą mam tę wadę, że gęba ludzka w niesamowity sposób mnie interesuje” - Witkacy, fot. portretów ze zbiorów KP i publikacji albumowych.
5. „Ja lubię literaturę, bo dla mnie tam jest więcej życia niż w moim własnym. Jest ono tam w takiej kondensacji, w jakiej nie znajdę go w rzeczywistości nigdy...” - Witkacy, fotografie jego książek, wydanych w l.30-tych XX wieku.
6. „Coraz więcej było kobiet w jego życiu, aż wreszcie przestaliśmy być małżeństwem, tylko dobrymi przyjaciółmi...” - Jadwiga Witkiewiczowa, liczne fotografie Jadwigi ze zbiorów KP, rękopis Jadwigi „Wspomnienie o Stasiu”.
7. „Ja Ciebie kocham na wielką miłość” - Witkacy w liście do żony, fot. Jadwigi i Witkacego, wyciąg z księgi ślubów, rękopisy listów.
8. „Prawdziwa kobieta nie jest zła ani dobra, jest kobietą - to wystarcza, a winni są zawsze i tylko jedynie mężczyźni” - Witkacy, jego kobiety; Helena Czerwijowska, Irena Solska, Jadwiga Janczewska, Czesława Oknińska-Korzeniowska.
9. „Już taki los parszywy każdego żywego stworzenia, że sobie samemu wystarczyć nie może” - Witkacy. Fotografie z wypraw w góry z przyjaciółmi. Uzupełnieniem plansz są wielkoformatowe fotografie przedstawiające: portret Jadwigi autorstwa Witkacego – wykonany w Zakopanem ok.1932 roku, fotografia ojca z Lovrany z roku 1908, fotografia Matki Witkacego, autoportrety Witkacego z Zakopanego z lat 20-tych XX wieku.
Wystawa w holu DK 13 MUZ.
Otwarcie 18.09.17 / g. 18:00 /
wystawa otwarta do 08.10.17

Godz. 18:30 - Promocja czasopisma „Witkacy” - spotkanie z Przemysławem Pawlakiem - prezesem Instytutu Witkacego.
Instytut Witkacego powstał niedawno z inicjatywy grupy witkacologów a jego prezesem został Przemysław Pawlak, który opowie o pomyśle stworzenia Instytutu oraz o idei przedsięwzięcia, a przy okazji zaprezentuje pierwsze dwa numery czasopisma poświęconego artyście pt. „Witkacy”. Celem głównym Instytutu Witkacego jest popularyzacja twórczości literackiej, artystycznej i filozoficznej oraz upowszechnianie dorobku naukowego, wiedzy o życiu, rodzinie i otoczeniu Stanisława Ignacego Witkiewicza. Ale także poszukiwanie zaginionych dzieł, gromadzenie, digitalizacja, konserwacja, opracowanie naukowe i udostępnianie zbiorów o charakterze muzealnym i archiwalnym. Ważnym zadaniem dla współczesności jest dbanie o trwałą obecność dzieł artysty w światowym obiegu kultury i sztuki, prowadzenie badań naukowych oraz uczestniczenie w krajowych i międzynarodowych projektach poświęconych Witkacemu.
http://www.witkacy.eu/

Godz. 19:00 - Monodramem „Kalamarapaksa - czyli rzecz o Witkacym".
Teatr Rondo, Słupsk. Scenariusz i reżyseria Stanisław Miedziewski.
Wykonanie: Caryl Swift.

Stanisław Miedziewski na podstawie książki Joanny Siedleckiej stworzył domniemaną biografię Winnifred Cooper, aktorki Teatru Formistycznego, założonego w latach dwudziestych przez Witkacego w Zakopanem. Za sprawą Caryl Swift losy te stały się bardzo prawdopodobne. Angielskojęzyczna aktorka pokonując zawiłości języka polskiego uwiarygodniła postać powołaną do życia przez reżysera. Caryl Swift pocięta zmarszczkami, chwilami żałosna, chwilami ironiczna przywołuje obrazy pamięci każdym kolejnym rekwizytem przeszłości. Układa w ten sposób kolejne obrazy w całość, w opowieść o sobie uwikłanej w losy jej współczesnych, o sobie nieprzystającej do tu i teraz. Żyje wciśnięta w kąt między starą szafę a łóżko, między kartonami i walizkami wypełnionymi szpargałami, które już dawno pokryły się patyną czasu. Zamyśla się, ironizuje... zaklina wyszeptując symboliczne: „kalamarapaksa”, będące znakiem rzeczywistości, degrengolady, sprostaczenia i absurdu.
Co to znaczy „kalamarapaksa”? Nic nie znaczy! Witkacy był mistrzem w konstruowaniu neologizmów, których z upodobaniem używał zarówno w swojej twórczości, jak i w kontaktach towarzyskich. Z kontekstu jednak wynika, że jest to określenie na sytuację zupełnie beznadziejną. Kiedy więc wszystko wali się w gruzy, jedyne, co możemy powiedzieć, to - kalamarapaksa!
Rzecz o Witkacym . . . określa treść spektaklu. Bo chociaż o Witkacym wiemy już bardzo dużo, postać tego ekscentrycznego artysty kryje wciąż wiele tajemnic . . . W jaki sposób filozofia, system etyczny, poglądy społeczne i słynny katastrofizm odzwierciedlały osobowość Witkacego? I jakim właściwie był człowiekiem? Na te właśnie pytania starają się odpowiedzieć twórcy spektaklu. Postać Witkacego - człowieka wyłania się z opowieści bohaterki monodramu… Winifred Cooper, Angielki, żony Polaka. Zanurzona w zgrzebną PRLowską rzeczywistość, wraca we wspomnieniach do szalonych lat dwudziestych, które spędziła w Zakopanem, ciesząc się zainteresowaniem Witkacego.
Caryl Swift
urodzona w Farnborough (Wielka Brytania) aktorka, tłumaczka, animator kultury, od ponad dwudziestu lat mieszka w Polsce. Członek ZASP.
W 1985 ukończyła Uniwersytet Walijski w Aberystwyth, Wydział Teatru, Filmu i Telewizji (aktorstwo, reżyseria). Od początku lat ’90 aktorka współpracuje z wybitnym reżyserem Stanisławem Miedziewskim (Słupski Ośrodek Teatralny RONDO, Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku, Kompania Banda Oszustów). W latach 2005-2007 aktorka i asystent reżysera w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, gdzie była również koordynatorem współpracy zagranicznej teatru. W 2005 roku zagrała też w Teatrze Off-deBicz w Sopocie. Zrealizowała trzy monodramy „Kalamarapaksa”, „Ćma” i „Matka Mejra i jej dzieci”. Aktorka ma swym koncie role w serialach telewizyjnych i reklamach. Caryl Swift jest również autorką wielu przekładów dla teatrów i aktorów (m.in. Teatr KANA, Ewa Kasprzyk, dla Festiwalu Teatralnego Divadlo w Nitrze na Słowacji, Marcin Bortkiewicz, Wioletta Komar, Teatr Cogitatur). Współpracuje też aktorami pomagając im ulepszyć odegranie jej przekładów w języku angielskim. Dzięki zachowaniu - w przekładzie - niuansów rytmu, tonu i emfazy oryginału, wynikiem takiej współpracy są bardzo pozytywne recenzje i prestiżowe nagrody, m.in. Fringe First oraz Critics’ Award na Edinburgh Fringe Festival („Noc”, Teatr KANA) oraz w 2011 roku Best Actress („Diva”, Wioletta Komar) i Best International Show („Patty Dyphusa”, Ewa Kasprzyk) na United Solo Festival na Broadway’u w Nowym Jorku.

Godz. 20:00 - „O przyjaźni Witkacego z księdzem Kazimierowiczem - prezentacja Przemysława Pawlaka.

Przemysław Pawlak - edytor, bibliograf, popularyzator twórczości S. I. Witkiewicza. Prezes Instytutu Witkacego, pomysłodawca i redaktor czasopisma „Witkacy!”. Organizator akcji #ratujPIW. Kolekcjoner znaków proweniencyjnych i calisianów.
W swojej prezentacji Przemysław Pawlak opowie o poszukiwaniach rękopisów niezwykłego księdza, z którym przyjaźnił się Witkacy. Pawlak rękopisów nie odnalazł, ale natrafił na wiele publikacji księdza. Zebrane w tomie pt. „Powiernik Witkacego. Pisma rozproszone ks. Henryka Kazimierowicza” świadczą, jak oryginalnym myślicielem był ks. Kazimierowicz. Bez wątpienia prowadzili z Witkacym „rozmowy istotne”. Czy te rozmowy przybierały na tyle konfesyjny charakter, iż ksiądz stał się spowiednikiem Witkacego? Tom zawiera pisma ks. Henryka Kazimierowicza z zakresu religioznawstwa, antropologii i filozofii i opatrzony został obszernym wstępem, tyczącym fascynującej relacji księdza z Witkacym. Jej świadectwem jest korespondencja Witkacego z księdzem, który z powodu swych zainteresowań filozoficznych i niepokornej postawy przenoszony był z parafii do parafii.
Ks. Henryk Kazimierowicz (1896-1942) - doktor filozofii i teologii, antropolog, religioznawca, pionier adaptacji psychoanalizy w duszpasterstwie. Poliglota, kompozytor, ekscentryk. Przyjaciel i admirator dramatopisarstwa Witkacego, posiadacz wszystkich jego sztuk, także tych dotąd nieodnalezionych. To ksiądz Henryk Kazimierowicz, jeden z czołowych katolickich psychologów religii w Polsce, upowszechnił termin „religioznawstwo”, zastępując nim terminy stosowane wcześniej: „historia (porównawcza) religii” i „religionistyka”.

Wstęp na spektakl i wykład biletowany.
Cena biletu: 20 zł / 10 zł ulgowy (uczniowie, studenci, posiadacze Szczecińskiej Karty Rodziny i Seniorzy). Bilety do nabycia online - bilety.fm oraz na miejscu w DK 13 Muz także w dniu imprezy. Rezerwacja pod nr tel: 727003468.

 

Lokalizacja:
mapa
Copyright 2018 Miasto Szczecin
Kontakt