Poznaj Szczecin

 • Warto być i zobaczyć
 • Hotele
 • Restauracje
 • Galerie
 • Kawiarnie
 • Filharmonia
 • Teatry
 • Kluby
 • Kina
 • Hostele
 • Pensjonaty
 • Winnice
 • Pizzerie
 • Atrakcje wodne
 • Inwestycje
 • Lubię Szczecin
 • Parkingi strzeżone
 • Parkingi dla autokarów

Wielka Orkiestra gra w Szczecinie

niedziela, 10/01/2010
Wielka Orkiestra gra w Szczecinie

XVIII Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy rozpoczęty.

Finałowe granie rozpoczęło się o godz. 12.00 II happeningiem biegowym „Policz się z cukrzycą”. Kolorem symbolizującym bieg w całej Polsce, jest kolor pomarańczowy, dlatego każdy uczestnik biegu powinien mieć coś pomarańczowego, np.: bluzę, czapkę, szalik itp. Na mecie czeka kubek gorącej herbaty oraz medal.

Co jeszcze dziś:

Od godz. 13.00 na scenie przy fontannie rozpocznie się szereg koncertów, podczas których wystąpią: Monika Załoga i Karolina Wołyńska, Between, Sha i Czu, James Dead, Deleted, Semi Dry, Curcuma, Talm, Bluff, Listopad, Road Trip’s Over, Vinders oraz CarPets. Wszyscy artyści zrezygnowali ze swojego wynagrodzenia i zagrają całkowicie za darmo.

Na parkingu przy Jasnych Błoniach można będzie obejrzeć pojazdy służb mundurowych, zabytkowe modele samochodów z Muzeum Techniki Komunikacji oraz pojazdy udostępnione przez Klub Motocyklowy Cruiser, który dodatkowo przygotuje gorącą grochówkę.

Podczas Finału odbędą się również pokazy zajęcia sportowe prowadzone przez Centrum Kształcenia Sportowego w Szczecinie. Dzieci, podczas warsztatów z robotyki i informatyki, będą mogły zbudować robota, a także uczestniczyć w warsztatach twórczych pt. „W zamku Królowej Zimy” i konkursach plastycznych.

Swoje stoiska mają także m.in.: Akademia Morska, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie oraz Drużyna Grodu Trzygłowa.
Serdecznie zapraszamy także na Diabelski Młyn, z którego można obejrzeć zaśnieżony Szczecin, a przede wszystkim to wszystko co dzieje się na Jasnych Błoniach.

Punktem kulminacyjnym imprezy będzie tradycyjne „światełko do nieba”. O godz. 20.00 Jasne Błonia rozświetli wyjątkowy pokaz laserowy.
 
 

 

Bieg po zdrowie

Około pół tysiąca osób wzięło w biegu „Policz się z cukrzycą”, który rozpoczął w Szczecinie XVIII Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Najmłodszy uczestnik happeningu miał 4 lata, najstarszy ponad 70.

Impreza miała charakter happeningu – bez rywalizacji sportowej. Kolorem symbolizującym bieg w całej Polsce, jest kolor pomarańczowy, dlatego każdy z uczestników miał coś pomarańczowego np. bluzę, szalik, czapkę.

Trasa biegu wyniosła ok. 2500 m (start i meta: Jasne Błonia). Wiodła ulicami: Stanisława Moniuszki, Księdza Piotra Skargi, Juliana Fałata (do Parku Kasprowicza), Michała Kleofasa Ogińskiego.

Pierwszych 200 osób otrzymało pamiątkowe koszulki. Każdy, kto ukończył bieg dostał pamiątkowy medal.

Najlepsi z rąk Elżbiety Masojć, zastępcy prezydenta Szczecina otrzymali piękny puchar.Zwycięzcy przekazali nagrodę na licytację WOŚP.

 

 

Gramy dla najmłodszych pacjentów onkologicznych

Z okazji tegorocznej  Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na szczecińskich Jasnych Błoniach stanęło wielkie Diabelskie Koło. Ma 30 metrów wysokości i 20 wagoników.  Do każdego wchodzą  cztery osoby. Wszyscy chętni mogą odbyć przejażdżkę w chmurach, po wrzuceniu do puszki ile kto może.

My na takiej nietypowej przejażdżce spotkaliśmy się z Tomaszem Urasińskim, kierownikiem Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Dziecięcej PAM.  Porozmawialiśmy m.in. o ubiegłorocznej akcji i o dzisiejszych potrzebach

W ubiegłym roku dzięki zebranym 40 mln zł udało się wyposażyć 60 pracowni radiologicznych w całej Polsce w nowoczesne aparaty USG. Zakupiono również ultrasonografy dla klinik onkologicznych oraz doposażono istniejące pracownie rezonansu magnetycznego dla dzieci w zestawy anestezjologiczne.

Nie wystarczyło jednak środków na zakup specjalistycznego sprzętu, tj. tomografy komputerowe oraz aparaty do neuronawigacji, pozwalające na bardzo precyzyjne zdiagnozowanie położenia guza i następnie jego bezpieczne zoperowanie. Dlatego XVIII Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy znów gra dla najmłodszych pacjentów onkologicznych.

Dla naszego oddziału najważniejsze jest w tej chwili chyba  zdobycie systemu do cyfrowej radiologii przyłóżkowej. Takich wysokiej klasy aparatów radiologicznych, którymi można wjechać na salę chorych i kiedy dziecko jest w ciężkim stanie zrobić mu zdjęcie np.: płuc lub jamy brzusznej. To przyspiesza diagnostykę, to po prostu ratuje życie – mówił dr Tomasz Urasiński.

Koncerty, sport, zabytkowe samochody

Na scenie przy fontannie trwają  koncerty, podczas których wystąpili: Monika Załoga i Karolina Wołyńska, Between, Sha i Czu, James Dead. Wszyscy artyści zrezygnowali ze  swojego wynagrodzenia i grają całkowicie za darmo.

Na parkingu przy Jasnych Błoniach można obejrzeć pojazdy służb mundurowych, zabytkowe modele samochodów z Muzeum Techniki i Komunikacji oraz pojazdy udostępnione przez Klub Motocyklowy Cruiser, który dodatkowo przygotował gorącą grochówkę.

Podczas finału odbywają  się również pokazy zajęć sportowych prowadzonych przez Centrum Kształcenia  Sportowego w Szczecinie. Dzieci, podczas warsztatów z robotyki i informatyki, zbudowały   robota, a także uczestniczyły w warsztatach twórczych pt. „W zamku Królowej Zimy” i konkursach plastycznych. Odbyły się również turnieje piłkarskie w których brali udział dzieci i dorośli.

 

 

Osiemnaste urodziny WOŚP i Filipa

Pierwszy Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbył się 3 stycznia 1993 roku. Zbiórka przeznaczona na pomoc dla najmłodszych pacjentów rozpoczęła się jednak już wcześniej – w 1992 roku podczas festiwalu w Jarocinie.

Również w 1992 roku, 27 grudnia, w szczecińskim szpitalu przy ul. Unii Lubelskiej urodził się Filip Lemańczyk. 7-miesięczny wcześniak ważył zaledwie 1.200 kg. Z uwagi na nie w pełni rozwinięte płuca, chłopiec miał ogromne problemy z oddychaniem i kilkakrotnie musiał być poddawany reanimacji.

Dziś Filip jest zdrowy i podobnie jak Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, w tym roku obchodzić będzie swoje osiemnaste urodziny. Ale oprócz wspólnej rocznicy, chłopca z Fundacją Jerzego Owsiaka łączy sprzęt medyczny, który pomógł mu po przedwczesnych narodzinach.

W czasie pierwszej Orkiestry zebrano 1.535.440,68 USD. Pieniądze przeznaczono na zakup urządzeń dla oddziałów kardiochirurgii dziecięcej. Jedno z nich – inkubator otwarty – trafił do Szczecina. Dar Orkiestry i opieka prof. dr hab. n. med. Elżbiety Ronin-Walknowskiej bez wątpienia uratowały Filipowi życie.

 

 

Licytacje, licytacje

Szczecinianie przekazali na licytacje wiele przedmiotów, które zasilą tegoroczną zbiórkę Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przeznaczoną na zakup wysokospecjalistycznego sprzętu dla klinik onkologii dziecięcej.

Licytowano dziś książki, zaproszenia na koncerty, plakaty, kubki, ale także koszulki piłkarzy Pogoni, czapkę pięściarza Tomasz Adamka i wiele innych oryginalnych przedmiotów.

Piotr Krzystek, prezydent Szczecina, w imieniu Urzędu Miasta przekazał na licytację możliwość udziału jednej osoby w żeglarskiej reprezentacji Szczecina na jednym z etapów regat The Tall Ships’ Races 2010 organizowanych przez Sail Training Organisation, na trasie: Antweria (Belgia) - Aalborg (Dania) w terminie: 10-22 lipca 2010. Przyszły uczestnik rejsu wylicytował go za sumę 2.200 zł.

Urząd Miasta zaproponował także rejs na pokładzie Daru Szczecina, w którym może wziąć kilka osób. Tę możliwość wylicytowano za 800 zł.      

Złote Serduszko WOŚP XVIII Finału znalazło nowego właściciela za 4.000 zł, a Szczecińskie Złote Serduszko za 2.800 zł wylicytował Sekretarz Miasta Ryszard Słoka. Laptop Acer z funkcją 3D przekazany przez firmę Vobis wylicytowano za 3.000 zł.

Na aukcję internetową prezydent Piotr Krzystek przekazał swój charakterystyczny sweter w kolorze pomarańczowym, w którym zapamiętali go wszyscy podczas wielkiej awarii prądu w Szczecinie 8 kwietnia 2008 roku. Aukcja obejmuje również podwójne zaproszenie na koncert Szczecin unplugged, który odbędzie się 8 kwietnia 2010 roku z okazji 2 rocznicy awarii prądu.
 

 


 

Prawdziwie Jasne Błonia

Podczas szczecińskiego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Błonia rozświetliły tysiące gorących serc szczecinian, którzy przyłączyli się do zbiórki poświęconej najmłodszym pacjentom onkologicznym. Nie zabrakło również „Światełka do nieba” w postaci wyjątkowego pokazu laserowego.

Dzisiejszego wieczora Jasne Błonia rozświetlało 6 specjalnych lamp „szperaczy” (lampy w niebo), każda o mocy 7 kW, przy dobrej pogodzie widoczne nawet z odległości 15 km. Dodatkowo wykorzystano 5 laserów, dzięki którym szczecinianie mogli obejrzeć niesamowity pokaz świetlny zsynchronizowany z muzyką.

 

Zbiórka XVIII Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przeznaczona będzie na zakup wysokospecjalistycznego sprzętu dla klinik onkologii dziecięcej. 
 


 

Copyright 2018 Miasto Szczecin
Kontakt