Poznaj Szczecin

 • Warto być i zobaczyć
 • Hotele
 • Restauracje
 • Galerie
 • Kawiarnie
 • Filharmonia
 • Teatry
 • Kluby
 • Kina
 • Hostele
 • Pensjonaty
 • Winnice
 • Pizzerie
 • Atrakcje wodne
 • Inwestycje
 • Lubię Szczecin
 • Parkingi strzeżone
 • Parkingi dla autokarów

Szczecin Jazz: Zaczynamy!

poniedziałek, 29/02/2016
Szczecin Jazz: Zaczynamy!

Gwiazdy Szczecin Jazz już są w naszym mieście. Deborah Brown, Kevin Mahogeny, Mietek Szcześniak, Eric Allen, Joanna Gajda. Znak to, że festiwal Szczecin Jazz zbliża się wielkimi krokami.

- Głównym założeniem tego projektu, jest zrobienie samemu, szczecińskimi siłami, z pomocą przyjaciół z całego świata, wspaniałego wydarzenia muzycznego. – mówiła Anna Lemańczyk dyrektor Szczecińskiej Agencji Artystycznej, podczas dzisiejszej konferencji zapowiadającej festiwal –Jak widać na ulicach, jazz opanował miasto. Szczecin Jazz jest pierwszym takim wydarzeniem, będą kolejne. Zapraszam na wydarzenia festiwalowe.

Szczecin Jazz to międzynarodowy festiwal muzyczny połączony z szeregiem wydarzeń towarzyszących promujących muzykę jazzową. Pierwsza edycja imprezy odbędzie w dniach 2-12 marca 2016 roku.

- Miałam okazję występować na wielu festiwalach jazzowych na całym świecie. – powiedziała Deborah Brown, która wystąpi z koncertem inaugurującym festiwal w filharmonii – Jazz nie może obyć się bez reklamy. Trzeba włożyć dużo wysiłku, żeby wypromować jazz, który nie jest najpopularniejszym stylem muzyki. Nasz muzyka płynie z serca bo tam jest jej miejsce.

„Małą” inauguracją festiwalu będzie koncert „Jazz dla dzieciaków”
- Czy jazz i dzieci można połączyć? Jeżeli się nie powie dzieciom, że coś jest skomplikowane, to dzieci nie widzą że jest to trudne. Śpiewają, one po prostu bawią się muzyką. – mówił Mietek Szcześniak, który wraz z Joanną Gajdą 2 marca zagrają dla najmłodszych – To jest świetny pomysł. Jest szansa, że wyrośnie nam nowe pokolenie. To jest bardzo cenne.

Warsztaty z Deborah i koncert w klasztorze

Koncertom towarzyszyć będą wydarzenia około festiwalowe. Jednym z nich są jutrzejsze (1 marca br.) warsztaty jazzowe z Deborah Brown, o godz. 16.00 w siedzibie Szczecińskiej Agencji Artystycznej. Kolejnym takim wydarzeniem, jest koncert 6 marca w Klasztorze oo. Dominikanów o godz. 18.00. Na oba wydarzenia wstęp wolny.

Informacje nt koncertów:

1. Joanna Gajda Quartet + Mietek Szcześniak: "Jazz dla Dzieciaków".
W programie najpopularniejsze standardy jazzowe takie jak „Chameleon” Herbie Hancock’a czy „Giant Steps” John’a Coltrane’a, do których szczecińska pianistka Asia Gajda napisała pogodne i wesołe słowa. Całość tak dobrana i zaaranżowana, aby była łatwa do zapamiętania dla najmłodszych, przez co utwory te stają się piosenkami dla dzieci.
Z Asia Gajdą (p) i Mietkiem Szczeniakiem (voc) wystąpią perkusiści Eric Allen (USA) i Tomas Celis Sanchez (Mex), kontrabasista Francesco Angiuli (IT) oraz dzieciaki z „podstawówki muzycznej” z Bolesława Śmiałego ze Szczecina.

2. Deborah Brown & Kevin Mahogany: „Kansas City”.
Koncert inaugurujący Szczecin Jazz 2016. Specjalnie przygotowany program na nasz festiwal przez „ambasadorkę” Szczecin Jazz Deborę Brown. Inspirowany dorobkiem artystycznym Kansas City, z którego wywodzą się zarówno legenda jazzu, saksofonista Charllie Parker jak i wykonawcy szczecińskiego koncertu - wokaliści Kevin Mahogany
i wspomniana Deborah Brown. Uwaga (!) - jedyny koncert w Polsce.
Z wokalistami wystąpią światowej renomy muzycy: Rob Bargard (USA) – p, Essiet Okon Essiet (USA) – b i Newman Taylor Baker (USA) – dr

3. Grzegorz Turnau, Dorota Miśkiewicz, Marek Napiórkowski: „Jazz & Wine”
Najbardziej popularni polscy artyści w kameralnej i ekskluzywnej odsłonie muzycznej
w miejscu bardzo „trendy” czyli w Winiarni „Turnau”. A jak dobrze wiadomo świetna muzyka
i znakomite wino to najlepsze połączenie. Zwłaszcza w piątkowy wieczór ;)

4. Marcin Wasilewski Trio: „Spark of Life”.
Odnoszący światowe sukcesy trio polskiego pianisty Marcina Wasilewskiego, bardzo dobrze znane polskiej publiczność również jako „Simple Coustic Trio”. Zespół współtworzą kontrabasista Sławomir Kurkiewicz oraz perkusista Michał Miśkiewicz. Najnowsza płyta formacji „Spark of Life” została „obsypana” Fryderykami i innymi wyróżnieniami polskiego środowiska muzycznego. Co istotne Marcin Wasilewski nagrywa dla światowej wytwórni ECM a fakt ten czyni go „ambasadorem” polskiej muzyki na światowej arenie obok takich tuzów jak choćby Tomasz Stańko.

5. Marek Niedźwiecki prezentuje „Smooth Jazz Cafe”: Mario Biondi.
Czyli najpopularniejszy dziennikarz muzyczny „przywozi” do Szczecina top gwiazdę smooth jazzu i soulu z Włoch. Mario Biondi, zwany również „włoskim Barry White” w Polsce wystąpi poraz pierwszy. Uwaga Panowie - ciepły i niski głos artysty, wspomagany przez sześcioosobowy zespół, w dniu kobiet (8.03) będzie znakomitym na prezent dla ukochanej kobiety i świetnym pomysłem na spędzenie wieczoru ;) Muzyka nie dość że znakomita to jeszcze bardzo fajna i przyjemna.
Koncert Mario Biondiego na Szczecin Jazz 2016, będzie również jedynym koncertem tego artysty w Polsce.

6. Francesco Bruno 4tet + Jola Szczepaniak.
Szczecin Jazz wspiera szczecińskich artystów. Nasza najlepsza wokalistka Jola Szczepaniak wystąpi z gwiazdami włoskiego jazzu, z zespołem gitarzysty Francesco Bruno. Usłyszymy program autorski oraz znane standardy jazzowe.

7. Kelvin Sholar: „Nu_Jazz”
Klubowa odsłona nowoczesnej formy połączenia jazzu z muzyką elektroniczną, klubową
i „densową” Pianista, kompozytor i producent muzyczny Kelvin Sholar, to artysta wychodzący poza granice jednego stylu czy formy. Współpracował ze Stevie Wonderem, legendami jazzu i jednocześnie fascynuje go połączenie jazzu i techno. Bardzo ciekawa propozycja zwłaszcza dla młodych. Czyli impreza przy jazzie w City Hall ;)

8. Billy Harper & The Cookers.
Dream team. Super jazz band. Żywe legendy. Prawdziwy jazz prosto z New York City....
Po prostu The Cookers! Najlepszy mainstreamowy zespół jazzowy na świecie zagra swój pierwszy koncert w Polsce.
Billy Harper (USA) – ts, Eddie Hendrson (USA) – tp, David Weiss (USA) – tp, Donald Harrison (USA) – as, George Cables (USA) – p, Cecil McBee (USA) – dr, Billy Hart (USA) – dr

9. Jure Pukl Quintet.
W poniedziałek 7 marca br., w Studio S1 Radio Szczecin o godz. 20.00, odbędzie się koncert Jure Pukl Quintet.
Pukl jest jednym z najbardziej twórczych saksofonistów młodszego pokolenia jazzowego. Współpracuje z wieloma znakomitymi muzykami, takimi jak Maceo Parker, Branford Marsalis, Dave Liebman, Esperanza Spalding, Vijay Iyer, Jeff "Tain" Watts, Damion Reid. Pukl poświęca się nowoczesnej interpretacji jazzu. Tworzy to unikatowy typ nowoczesnego jazzu, awangardy, free jazzu i muzyki współczesnej. Wykonuje ją z dużą dozą wiedzy i miłości, ważne dla niego jest wzajemne oddziaływanie pomiędzy członkami zespołu.

10. „Jazz na Niedzielę"
Już 6 marca o godzinie 18:00 w Klasztorze oo. Dominikanów Plac Ofiar Katynia 1, przed 19'stką Akademicką w ramach festiwalu Szczecin Jazz 2016, będzie można spotkać i posłuchać światowej klasy muzyków jazzowych.
Wystąpi Jona Ardyn z artystami festiwalu Szczecin Jazz

Szczegółowe informacje, znajdują się na stronie www.szczecinjazz.eu

Copyright 2018 Miasto Szczecin
Kontakt