Poznaj Szczecin

 • Warto być i zobaczyć
 • Hotele
 • Restauracje
 • Galerie
 • Kawiarnie
 • Filharmonia
 • Teatry
 • Kluby
 • Kina
 • Hostele
 • Pensjonaty
 • Winnice
 • Pizzerie
 • Atrakcje wodne
 • Inwestycje
 • Lubię Szczecin
 • Parkingi strzeżone
 • Parkingi dla autokarów

Podsumowanie roku 2015

czwartek, 31/12/2015
Podsumowanie roku 2015

 

Zapraszamy na krótki przegląd najważniejszych wydarzeń mijającego roku.

Filharmonia Szczecińska przyzwyczaiła nas do tego, że stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i najpiękniejszych obiektów naszego miasta.

Docenili to nie tylko mieszkańcy Szczecina, ale również wiele osób z kraju i zagranicy.

Świadczą o tym kolejne nagrody i wyróżnienia przyznane w ciągu roku: Bryła Roku 2014, najlepszy obiekt użyteczności publicznej w plebiscycie Polska Architektura XXL, tytuł „Rzecz z Klasą 2014”, jeden z 7 Nowych Cudów Polski, a także to najważniejsze, nagroda im. Miesa van der Rohe.

 

 

 

 

Ważnym wydarzeniem był z pewnością finał regat The Baltic Tall Ships Regatta. Podczas czerwcowego weekendu przy szczecińskich nabrzeżach bawiło się ponad 400 tys. osób. Podziwiać można było kilkanaście wspaniałych żaglowców, a także uczestniczyć w wielu imprezach towarzyszących.


fot. Finał regat The Baltic Tall Ships Regatta


fot. Jednostki cumujące przy szczecińskich nabrzeżach podczas finału The Baltic Tall Ships Regatta

Swoistym dopełnieniem czerwcowej, żeglarskiej imprezy był zorganizowany, tradycyjnie już, w sierpniu Międzynarodowy Pokaz Sztucznych Ogni Pyromagic 2015. Cztery efektowne pokazy pirotechniczne rozświetliły nocne niebo nad Szczecinem i zachwyciły licznie zgromadzoną na Wałach Chrobrego publicz-ność. Dodatkowych atrakcji dostarczyły zawody strażaków Firefighter Combat Challenge oraz koncerty, które odbyły się w ramach festiwalu Szczecin Music Live.


fot. Nowość podczas tegorocznego Festiwalu Pyromagic – pokaz dziennej pirotechniki


fot. Zachwycające pokazy sztucznych ogni przyciągnęły liczną publiczność

Miniony rok to także pewna rewolucja jeśli chodzi o szczecińską komunikację miejską. Po dwóch latach budowy, z końcem sierpnia tego roku, oddano do użytku nowe torowisko tramwajowe łączące prawobrzeżną i lewobrzeżną część Szczecina. Szczeciński Szybki Tramwaj połączył centrum miasta z osiedlami znajdującymi się po prawej stronie Odry. Wraz z zakończeniem remontu torowisk na ulicy Gdańskiej i Energetyków, można teraz szybko i bezkolizyjnie pokonać trasę od Mostu Długiego aż do Osiedla Słonecznego.


fot. Szczeciński Szybki Tramwaj 

Powyższe inwestycje to oczywiście nie jedyne projekty, które udało się zrealizować w tym roku. Warto wspomnieć choćby o Stawie Brodowskim, który powstał w ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. Miejsce, które kiedyś straszyło swoim wyglądem i nie cieszyło się zbyt wielką popularnością wśród okolicznych mieszkańców, przeszło całkowitą metamorfozę. Nowe alejki, ławki, plac zabaw dla najmłodszych mieszkańców Szczecina, siłownia pod chmurką oraz nastrojowe wieczorne oświetlenie sprawiły, że z odpoczynku nad odnowionym stawem można się cieszyć o każdej porze dnia i roku.


fot. Staw Brodowski

Zmodernizowano także Willę Grawitza, w której mieści się Szkoła Muzyczna. Budynek, wrócił do swojej dawnej świetności i służy dalej kolejnym pokoleniom młodych muzyków. Natomiast dla żeglarzy przygotowano nowoczesną marinę – Port Jachtowy, który znajduje się na Wyspie Grodzkiej.


fot. Nowoczesna marina w samym sercu miasta – Port Jachtowy

Rok 2015 to również kilka nowości i udogodnień w sferze społecznej. Najważniejszym punktem w tym obszarze, jest przygotowanie i wprowadzenie pierwszego w kraju Bonu opiekuńczego, czyli nowatorskiego projektu, poprawiającego funkcjonowanie opieki nad najmłodszymi mieszkańcami miasta. Dodatkowo, na terenie Szczecina otwarto Dzienne Domy Seniora, które funkcjonują w ramach projektu Senior-Wigor, a także wprowadzono Koperty Życia, które poprawiają bezpieczeństwo szczecińskich seniorów. Ponadto, by ułatwić osobom głuchoniemym poruszanie się i funkcjonowanie w społeczeństwie, pracownicy miejscy (tacy jak kierowcy autobusów, urzędnicy, pracownicy socjalni etc.) biorą udział w szkoleniach zorganizowanych w ramach drugiej edycji programu Głusi w przestrzeni publicznej.


fot. Koperta Życia

Co jeszcze nas spotkało w mijającym 2015 roku?

Po raz kolejny obchodziliśmy Dni Skandynawskie. Wydarzenie to wpisało się już na stałe do kalendarza najważniejszych imprez w Szczecinie. Dni Skandynawskie to nie tylko konferencje poświęcone sprawom biznesu, ale także liczne wydarzenia kulturalne i sportowe, w których mogą uczestniczyć wszyscy mieszkańcy. Wyjątkowym momentem tej edycji było odnowienie porozumienia partnerskiego pomiędzy Szczecinem a duńskim miastem Esbjerg.

fot. Steen Hommel – ambasador Danii odwiedził Szczecin w ramach tegorocznych Dni Skandynawskich


W 2015 roku świętowaliśmy również 70. „urodziny” naszego miasta, wybieraliśmy przedstawicieli do Rad Osiedli, gościliśmy w Szczecinie Parę Prezydencką oraz głosowaliśmy na kolejne projekty w ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. Co więcej, do grona ambasadorów naszego miasta dołączyła między innymi Agata Kulesza – aktorka, z pochodzenia Szczecinianka, która zagrała w oskarowej produkcji „Ida”.


fot. 70. Urodziny Miasta


fot. Spotkanie z nowymi Ambasadorami Szczecina

Mieszkańcy Szczecina mogą korzystać z odnowionej Sali Biura Obsługi Interesantów Urzędu Miasta, która właśnie w mijającym roku przeszła gruntowny remont. Dziś, zmodernizowane pomieszczenie zawiera wiele udogodnień, które nie tylko sprawiają, że obsługa petentów jest sprawniejsza. Podczas tegorocznego remontu wprowadzono również kilka udogodnień dla osób niepełnosprawnych.


fot. Wyremontowana sala Biura Obsługi Interesantów UM Szczecin

Wiele działo się także na szczecińskich arenach sportowych. Po raz 61. zorganizowano memoriał im. Janusza Kusocińskiego. Krzysztof Hołowczyc po raz drugi z rzędu zwyciężył w Rajdzie BAJA Poland, który po raz kolejny odbył się między innymi na terenie naszego miasta, a tenisista Jan-Lennard Struff został mistrzem turnieju Pekao Szczecin Open. Oglądaliśmy również zmagania zawodników podczas mistrzostw na ergometrach wioślarskich i dopingowaliśmy biegaczy biorących udział w Półmaratonie oraz Maratonie.


fot. Tegoroczna edycja szczecińskiego Półmaratonu


 

 

Copyright 2018 Miasto Szczecin
Kontakt