Poznaj Szczecin

 • Warto być i zobaczyć
 • Hotele
 • Restauracje
 • Galerie
 • Kawiarnie
 • Filharmonia
 • Teatry
 • Kluby
 • Kina
 • Hostele
 • Pensjonaty
 • Winnice
 • Pizzerie
 • Atrakcje wodne
 • Inwestycje
 • Lubię Szczecin
 • Parkingi strzeżone
 • Parkingi dla autokarów

Dzieje się_weekend 25-27 października

czwartek, 24/10/2013
Dzieje się_weekend 25-27 października

W najbliższy weekend znów będzie się działo. Westival Sztuka Architektury, Szczecińska Giełda Komiksu i Koncert Viva Italia to tylko niektóre z propozycji na najbliższe dni.

W piątek (25.10) rusza Westival Sztuka Architektury. Wszystko toczyć się będzie wokół tematu głównego, który w tym roku brzmi: „Made in… architektura narodowa?”. Dotyka on kwestii tożsamości architektury oraz zadaje fundamentalne pytanie – czy istnieje polska architektura, czy jest jeszcze miejsce na style narodowe w zglobalizowanym świecie

Co specjalnego czeka na gości Westivalu? Po pierwsze miejsce – Wystawa Główna Westivalu prezentowana będzie w nowym szczecińskim obiekcie poświęconym sztuce współczesnej - w Trafostacji Sztuki. Wystawa Główna – mocna i kontrowersyjna, zajmie w całości przestrzeń Trafostacji. Po drugie – bogaty program wydarzeń. Po trzecie – niezwykła sposobność by na nowo odkryć miasto i jego nowe ikony, jak np. będące w budowie obiekty Filharmonii czy Muzeum Przełomów. Nowością w koncepcji Westivalu jest również zaproszenie do jego organizacji zewnętrznych kuratorów. Jest to duet kuratorski Architecture Snob, który tworzą dwaj dziennikarze i krytycy architektury, współtwórcy wielu krajowych i międzynarodowych wystaw. W ramach projektu odbywają się wystawy, prezentacje, pokazy filmowe i dyskusje poruszające problem jakości architektury i gospodarowania przestrzenią publiczną. Tegoroczna impreza będzie miała zdecydowanie ogólnopolski charakter z kilkoma akcentami międzynarodowymi, jednak plany na kolejne lata to wykreowanie najbardziej znaczącego festiwalu architektonicznego w tej części Europy. W programie znalazły się m.in. warsztaty studenckie, kino Westivalowe, wystawy, koncerty i panele wykładowe, Festiwal potrwa do niedzieli (27.10).
Więcej informacji na www.westival.pl

W piątkowy wieczór (25.10) na scenie koncertowej szczecińskiej Filharmonii ponownie stanie Ewa Strusińska, pierwszy dyrygent Orkiestry Symfonicznej w tym sezonie. Artystka poprowadzi koncert, którego program został oparty na tradycji operowej Włoch. W kolejnej podróży z filharmonicznym „Przewodnikiem melomana” poznamy bogactwo tradycji operowej Włoch. Usłyszymy najpiękniejsze arie sopranowe i tenorowe oraz duety, a całość zostanie okraszona unikatowym brzmieniem chóru męskiego. W programie koncertu arie i duety z oper Giuseppe Verdiego i Giacomo Pucciniego. Początek koncertu o godz. 19.00.
Szczegóły na www.filharmonia.szczecin.pl

Jeszcze tego wieczoru, o godz. 21.15 na scenie Odra Zoo wystąpi zespół Drekoty. Zespół ma na koncie kilkadziesiąt koncertów, wystąpił na najważniejszych polskich festiwalach (m.in. Off Festival, Opener), a także jako pierwszy w pełni żeński skład zagrał podczas Męskiego Grania. Aktualnie zespół w składzie Ola Rzepka, Magda Turłaj i Natalia Pikuła pracuje nad nowym materiałem. Drekoty od początku konsekwentnie poruszają się poza jakąkolwiek systematyką gatunkową. Z trudności zakwalifikowania muzyki Drekoty uczyniły swoje oręże, a ich gatunkiem stał się brak gatunku. Bazowe instrumentarium zespołu to perkusja, klawisze i trzy przeplatające się wokale.

Już w sobotę (26.10) po raz trzeci odbędzie się Szczecińska Giełda Komiksu. Podczas giełdy fani komiksu mogą zebrać się w jednym miejscu, wymieniać się komiksami lub je sprzedawać, dyskutować, dowiedzieć się czegoś więcej nt. historii komiksu oraz podziwiać prace lokalnych artystów, którzy tworzą w sferze komiksu. Głównym celem wydarzenia jest stworzenie w ciągu jednego dnia miejsca dla wszystkich fanów komiksu do wymiany/sprzedaży swoich pozycji, dyskusji i spotkania. W ramach Giełdy Komiksu nie zabraknie wielu atrakcji, min.: konkursu na najlepsze przebranie, panelu dyskusyjnego oraz projekcji filmów fanmade o tematyce komiksowej. Giełda odbędzie się w Instytutcie Polonistyki i Kulturoznawstwa US, al. Piastów 40B, budynek nr.3 w godz. 14.00-18.00.
Więcej na www.facebook.com/events/657011630983832/?fref=ts

W sobotę (26.10) o godz. 17.00 w Domu Kultury 13 Muz odbędzie się premiera książki Joanny Pawłowicz „Astrologia – dotknąć gwiazd”. Jest to czwarta pozycja wydawnictwa Freja z serii „Pasje życia”, prezentującej postaci znanych i cenionych szczecinian. Tym, co łączy wszystkie pozycje serii jest miasto Szczecin oraz wspólny temat – niezwykłe terapie oraz nietypowe dziedziny wiedzy. W programie: prezentacja książki „Astrologia – dotknąć gwiazd”, wykład bohaterki książki Małgorzaty Wadżet Gardasiewicz o astrologii, koncert na misach i gongach w wykonaniu Zofii Komołowskiej i czytanie fragmentów książki przez aktorkę Teatru Współczesnego Krystynę Maksymowicz oraz wokalistę Lessa Paula.

Niezwykły i niespotykany dotąd pokaz filmów będzie miał miejsce już w sobotę (26.10) w klubie Imperium. Tego wieczoru wyświetlone zostaną trzy dobrze znane klasyki kina: Frankenstein z 1910 roku, Dr. Jekyll and Mr. Hyde z 1912 roku i Czterysta żartów diabelskich z 1906 roku. Te trzy nieme produkcje, tego wieczoru otrzymają nową oprawę muzyczną. Po projekcji filmów groteskowe klimaty nie przeminą. Po kinie grozy odbędzie się impreza przy hitach z lat 80, z okazji 8 urodzin portalu www.wszczecinie.pl. Początek o godz. 20.00.
Szczegóły na www.wszczecinie.pl

Natomiast w Barze Czysty koncert i premierę swojej płyty „Gwóźdź” zaplanował szczeciński zespół Curcuma. Zespół powstał w kwietniu 2007 roku. Ostatecznie skład zespołu ukształtował się we wrześniu 2011, po tym jak do Curcumy dołączył wokalista Szurbo. W kwietniu 2012 zespół wydał płytę EP pt. NIKT. W 2013 roku Curcuma dostała się na największy europejski festiwal - Przystanek Woodstock. Początek koncertu o godz. 20.00.
Więcej na www.curcuma.pl

A dla miłośników sportu w sobotę (26.10) w ramach obchodów Narodowego Dnia Sportu, odbędzie się bieg Nocna Struga. Z przyczyn technicznych niezależnych od organizatora zmienia się miejsce przeprowadzenia imprezy z ulicy Struga na Miejski Stadion Lekkoatletyczny przy ul. Litewskiej 20. Bieg liczyć będzie 5 km (12,5 okrążeń na bieżni stadionu).
Szczegółowe informacje można odnaleźć na stronie internetowejwww.maratonczykteam.szczecin.pl oraz www.nocnastruga2013.chiptiming.pl

Na niedzielny wieczór zaplanowano kolejny koncert z cyklu Szczecin Metal Meeting z udziałem zespołu KAMALA z Brazylii. Tego wieczoru na scenie wystąpią także VINDERS, szczecińska legenda muzyki hard & heavy i RAISINS, nowa formacja, w której grają muzycy ze znanych szczecińskich bandów takich jak Steel Hammer czy Head Banger. Koncert odbędzie się o godz. 18.30 w Pubie Szuflandia.
W niedzielny wieczór o godz. 19.30 w klubie Impreium odbędzie się koncert Kultu, zespołu który od ponad 30 lat podbija polską scenę muzyczną. wydała kilkanaście płyt, nagrała dziesiątki piosenek - nierzadko o prowokacyjnym przesłaniu. Grupa zasłynęła min. z takich utworów jak „Polska”, „Arahja” czy „Wódka”. W muzyce Kultu można odnaleźć elementy punku, rocka psychodelicznego oraz jazzu. Rozpoznawalną cechą zespołu są prowokacyjne teksty Kazimierza Staszewskiego oraz charakterystyczne brzmienie instrumentów dętych. Zespół został założony przez wokalistę Kazimierza Staszewskiego znanego pod pseudonimem „Kazik” oraz basistę Piotra Wieteskę w 1982 w Warszawie.
Szczegóły na www.impreium.szczecin.pl

 

Copyright 2018 Miasto Szczecin
Kontakt