Poznaj Szczecin

 • Warto być i zobaczyć
 • Hotele
 • Restauracje
 • Galerie
 • Kawiarnie
 • Filharmonia
 • Teatry
 • Kluby
 • Kina
 • Hostele
 • Pensjonaty
 • Winnice
 • Pizzerie
 • Atrakcje wodne
 • Inwestycje
 • Lubię Szczecin
 • Parkingi strzeżone
 • Parkingi dla autokarów

Tramwajowa Linia Turystyczna

Tramwajowa Linia Turystyczna

Szczecin można także zwiedzić z perspektywy zabytkowego tramwaju, który w każdą niedzielę wakacji wyrusza ulicami miasta. Trasa została opracowana tak, żeby można było zobaczyć najciekawsze zabytki i obiekty w mieście.

Historyczne wagony pojawią się na trasie co tydzień w każdą wakacyjną niedzielę. Zerówkę obsłużą w tym roku cztery wagony (dwa wagony pojedyncze i jeden skład złożony z dwóch wagonów).

Skład wagonów o numerach 293 +343 pojawi się na trasie 5 lipca, 26 lipca i 16 sierpnia.

W dniach 12 lipca, 2 sierpnia i 23 sierpnia będzie jeździł wagon 167. Wagonem o numerze 216 będzie można pojechać 19 lipca, 9 sierpnia i 30 sierpnia.

W tramwaju linii 0 obowiązuje specjalna taryfa. Bilet normalny kosztuje 3,50 zł, bilet ulgowy 2,50 zł. Bilety będą sprzedawać konduktorzy.

Zerówka wykona w każdą niedzielę dwa kursy. Start spod Dworca Głównego o godz. 14:35 i 15:59.

Trasa tramwaju przebiegać będzie od Dworca Głównego stałą trasą linii, 3 czyli - ul. Nową - ul. Dworcową - przez Bramę Portową - al. Niepodległości - al. Wyzwolenia - ul. Niemierzyńską - ul. Arkońską do Lasu Arkońskiego oraz następnie trasą linii 3 do Placu Rodła. Następnie tak jak linia 12 pojedzie na Pomorzany. Z pętli w rejonie al. Powstańców Wielkopolskich i ulic Smolańskiej i ul Budziszyńskiej trasą linii 3 i 6 dojedzie do Dworca Głównego.

Tramwaj zatrzyma się na przystankach: Dworzec Główny, Brama Portowa, Plac Żołnierza Polskiego, Plac Rodła, Kołłątaja, Muzeum Techniki, Las Arkoński. W kierunku przeciwnym obowiązują przystanki: Las Arkoński, Muzeum Techniki, Kołłątaja, Plac Rodła, Plac Grunwaldzki, Plac Szarych Szeregów, Plac Kościuszki, Pomorzany i Dworzec Główny.


Zabytki i obiekty warte obejrzenia na trasie:

1. Dworzec kolejowy Szczecin Główny – budynek powstał w 1900 roku, na terenie pięknego ogrodu. Jednakże dworzec istnieje już od 1843 roku, kiedy uruchomiono linię Szczecin – Berlin. Trzy lata później dystans do Poznania pociąg pokonywał w czasie 4 godzin.

2. Pomnik z kotwicą – pierwotnie pomnik wg projektu L. Manzla, odsłonięty w 1898 roku z kobiecą postacią Sediny – apoteozy portowego miasta Szczecina. Zaginął w 1945 roku.

3. Brama Portowa – pozostałość po murach obronnych, otaczających miasto. Zbudowana w latach 1724-1740 wg projektu Gerharda C. van Wallrawe. Na elewacji zachodniej m. in. bóg Odry Viadrus i widok miasta zza Odry.

4. Poczta Główna – neogotycki gmach z bogato zdobioną fasadą, zbudowany w 1905 roku wg projektu Hintze.

5. Gmach Muzeum i Klubu 13 Muz – kompleks gmachów z XVIII wieku, przebudowanych w XIX wieku. Budynki zostały zniszczone podczas II wojny światowej. Po odbudowie ulokowano w nich Galerię Muzeum Narodowego i klub stowarzyszeń artystycznych „13 Muz”. W nadprożach okien pierwszego piętra sylwetki głów znanych współczesnych szczecinian.

6. Pałac Sejmu Stanów Pomorskich – barokowy pałac z lat 1726-1727, zbudowany wg projektu Gerharda C. van Wallrawe. Przebudowywany w latach 1885-1888. Pierwotny wygląd odzyskał w latach 30-tych XX wieku. Obecnie mieści się w nim Muzeum Narodowe z siedzibą Dyrekcji i salami wystawowymi.

7. Maszt s/s „Konstanty Maciejewicz” – ustawiony w 1989 roku.

8. Brama Królewska – zbudowana w latach 1725-1727 wg projektu Gerharda C. van Wallrawe, stanowiła część obwarowań miejskich.

9. Park Żeromskiego – założony na początku XIX wieku, a powiększony na początku XX wieku. Znajduje się w nim wiele cennych okazów drzew i krzewów.

10. Pazim – centrum biurowo-handlowo-hotelowe. Znajdują się w nim biura PŻM, sklepy, banki oraz zakłady usługowe, a hotel Radisson SAS zapewnia swoim gościom komfortowe warunki.

11. Plac Grunwaldzki – plac i zabudowa wokół niego powstały w latach 90-tych XIX stulecia. Zaprojektowany został przez twórcę przebudowy Paryża – G. E. Haussmanna i jest jednym z wielu placów o charakterystycznym gwiaździstym układzie zabudowy. Rozchodzi się z niego osiem ulic, w tym cztery typu bulwarowego, obsadzone drzewami.

12. Aleja Piastów i ulica Jagiellońska – typowa zabudowa miejska z przełomu wieków, z wieloma budynkami w stylu secesyjnym.

13. Kompleks poszpitalny – wybudowany w XIX wieku jako szpital Bethania. Po II wojnie światowej zaanektowany przez wojska radzieckie, również na szpital. Obecnie zespół różnych szkół.

14. Zajezdnia tramwajowa przy ul. Piotra Skargi – pierwsza zajezdnia (1879 r.), pamiętająca konne tramwaje.

15. Aleja Wojska Polskiego – najdłuższa ulica Szczecina (8,3 km). W śródmieściu zabudowana jest kamieniczkami secesyjnymi. Wraz ze zbliżaniem się do jeziora Głębokie, zmienia swój charakter – można zobaczyć dawne wille mieszczańskie z lat 80-tych XIX wieku i początku XX wieku. Obecnie wiele z nich to budynki użyteczności publicznej, jak szkoły czy przychodnie.

16. Politechnika Szczecińska – w roku 1946 utworzono tu Szkołę Inżynierską w Szczecinie, która w 1955 roku przekształcona została na Politechnikę Szczecińską. Obecnie uczelnia jest prężnym ośrodkiem naukowo-dydaktycznym, składającym się z sześciu wydziałów, trzech instytutów międzywydziałowych oraz czterech jednostek ogólnouczelnianych.

17. Pomorzany – typowe osiedle miejskie z lat 70-tych i 80-tych XX wieku.

18. Browar Bosman – założony w połowie XIX wieku, produkował znane w całych Niemczech piwo. Dzisiejszy browar jest godnym jego spadkobiercą.

19. Gazownia – wybudowana w latach 80-tych XIX wieku. Gazu używano wówczas tylko do oświetlania ulic i budynków publicznych, ponieważ był bardzo drogi. Po II wojnie światowej, po 40 latach eksploatacji, zakład został zamknięty.

20. Zajezdnia tramwajowa przy ul. Kolumba – jedna z pierwszych zajezdni tramwajowych, powstała w 1886 roku. W miarę unowocześniania taboru jej znaczenie malało. Obecnie w budynku znajduje się Szczecińskie Centrum Przedsiębiorczości.

Lokalizacja:
mapa
Copyright 2017 Miasto Szczecin
Kontakt