Poznaj Szczecin

 • Warto być i zobaczyć
 • Hotele
 • Restauracje
 • Galerie
 • Kawiarnie
 • Filharmonia
 • Teatry
 • Kluby
 • Kina
 • Hostele
 • Pensjonaty
 • Winnice
 • Pizzerie
 • Atrakcje wodne
 • Inwestycje
 • Lubię Szczecin
 • Parkingi strzeżone
 • Parkingi dla autokarów

Różanka dzieciom

Różanka dzieciom
Dane kontaktowe:

Różany Ogród

ul. Pawła Jasienicy 8

70-492 Szczecin

www.saa.pl/wydarzenie/rozanka-dzieciom-2018

Interdyscyplinarny projekt Szczecińskiej Agencji Artystycznej, na który składa się cykl rodzinnych warsztatów twórczych z zakresu teatru z elementami literatury, plastyki, designu i muzyki. Warsztatom towarzyszą spektakle teatralne, plener malarski, interaktywne czytanki, wykłady pedagogów z zakresu sztuki oraz wystawy i prezentacje twórcze. Wydarzenie realizowane jest przez całe lato, w każdą sobotę od godz. 11.00 w przestrzeni Ogrodu Różanego. W ramach projektu odbywają się także interaktywne czytanki, czyli rodzinne spotkania z książką. Podczas projektu w Ogrodzie Różanym można skorzystać ze zbiorów książkowych różanej czytelni, czyli plenerowej biblioteki.

9 CZERWCA, sobota godz. 11.00 – 14.00 Warsztaty teatralne - "Ciało w teatrze" to warsztaty przybliżające kolejną dziedzinę sztuki teatralnej, jaką jest pantomima. Uczestnicy poza historią mimodramu, zapoznają się z pojęciem "mowa ciała", poprzez warsztaty z autoprezentacji, które pozwolą uczestnikom na wyrobienie własnej wartości, poznać własne ciało i jego możliwości. Zajęcia zaprezentują także techniki aktorskie "gry mimiczne" i gesty, które są wyrazem twórczej ekspresji i stanowią podstawę warsztatu pracy mima. Warsztaty plastyczne - Scenografia i formy przestrzenne z papieru - które pozwolą przygotować rekwizyty wykorzystane w scenach powitania młodej pary książęcej (zaślubiny), narodzin ich dzieci,pożegnania księcia i jego przyjazdu (Pielgrzymka do Ziemi Świętej): flagi z gryfem Zjednoczonego Pomorza, chusteczki, balony, paczki-prezenty... Warsztaty plastyczne – STEMPLE – "Ślady, wzory i odbicia”- uczestnicy warsztatów samodzielnie wykonają stempelki oraz przeniosą wzór na karton/tkaninę. Spektakl teatralny "Legenda o Baszcie Siedmiu Płaszczy" pod kierunkiem Anny Gielarowskiej. Jest rok 1491: 2 lutego książę Bogusław X poślubia córkę króla Kazimierza IV - Annę Jagiellonkę... Spektakl tłumaczony na język migowy.

16 CZERWCA, sobota godz. 11.00 – 14.00 Warsztaty teatralne - zajęcia oparte na wierszowanej bajce "Pchła Szachrajka" autorstwa Jana Brzechwy. W programie: wspólne tworzenie scenografii i kostiumów oraz zapoznanie z podstawowymi technikami warsztatu teatralnego. Spektakl interaktywny pt. "Pchła Szachrajka” w wykonaniu aktorów Teatru la Fayette na podstawie wierszowanej bajki Jana Brzechwy o przewrotnej pchełce, która lubiła robić wszystkim żarty i psoty. Warsztaty plastyczne "Dno morskie” – ilustracja przestrzenna, kolaż. Uczestnicy warsztatów samodzielnie wykonają ryby i rośliny z papierowych talerzyków, rolek po papierze, butelek plastikowych oraz papieru.

23 CZERWCA, sobota godz. 11.00 – 14.00 Warsztaty i koncert - "Polski folklor tradycyjna muzyka, taniec i śpiew”. Uczestnicy warsztatów zapoznają się z historią polskiej muzyki, zainspirowanej polskim folklorem. W programie warsztaty wokalne, prezentacje oryginalnych strojów tradycyjnych z różnych regionów Polski oraz pokaz i nauka polskich tańców ludowych wraz ze wspólnym śpiewaniem piosenek. Warsztaty poprowadzi Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej "Krąg". Warsztaty plastyczne - "Rajskie ptaki w Rajskim Ogrodzie”- zawieszka/ element dekoracyjny - pobudzenie wyobraźni dziecka, rozwój kreatywności. Odbiorcy za pomocą różnych materiałów stworzą "rajskie ptaki”, które funkcjonować będą jako element dekoracyjny w formie zawieszki, dając możliwość dekoracji pobliskich drzew i krzewów

30 CZERWCA, sobota godz. 11.00 – 14.00 Warsztaty plastyczne - "Fantazyjne kwiaty” warsztaty, które mają na celu przybliżenie postaci i twórczości polskiej artystki młodego pokolenia Bożki Rydlewskiej. W drugiej części warsztatów uczestnicy wykonają własne prace, inspirowane spotkaniem oraz obejrzą wystawę (z użyciem okularów VR) "Fantazyjne kwiaty”, ilustracji stworzonych przez Bożkę Rydlewską do projektu Common Room 2017 (kurator Beata Kuracińska), które ożyły w trójwymiarze - dzięki wspaniałym modelom i animacji Bartosza Matyni. Warsztaty twórcze z elementami literatury, czyli interaktywne czytanki to działania promujące wspólne, rodzinne czytanie, pobudzające wyobraźnię oraz rozwijające umiejętności opowiadania. Tematyka pierwszego spotkania to "Polska literatura dziecięca w twórczości Jana Brzechwy i Juliana Tuwima”. Odbędą się także warsztaty o wierszach stanowiących klasykę polskiej literatury dziecięcej. Z bogatego dorobku poetów zaprezentujemy utwory najbardziej cenione i lubiane przez dzieci. Spotkanie prowadzi Małgorzata Narożna.

7 lipca – Urodziny Szczecina, sobota Wyjątkowo zaczynamy o 12.00 Warsztaty i zabawy w tle 12:00 - 15:00 - 3 h Szczudlarze, malowanie buziek , baloniki, wielkie bańki mydlane… warsztaty dla dzieci – • robimy dekoracje do spektaklu: kwiaty z bibuły, broda koziołka z waty dla dzieci, • warsztaty orgiami • warsztaty plecenia wianków z żywych kwiatów • "PISMO – "Od glinianej tabliczki do tabletu”. Uczestnicy warsztatów będą mogły zapoznać się oraz wypróbować różnych sposobów zapisywania liter: od pisania ściętym patykiem po ruchome czcionki Spektakl 15:00 – 1 h "Niesamowity Koziołek Matołek” Dlaczego Koziołek matołek szuka tak naprawdę Pacanowa? O czym marzy i kogo spotka na swojej drodze? Czy dzieci pomogą mu w jego poszukiwaniach i obronią przed złymi postaciami? Pewnie, że tak, bo jeśli w życiu ma się cel i przyjaciół to wszystko musi się udać.

14 lipca. sobota godz. 11.00 "Polska rzeźba i zabawka ludowa" tematem warsztatów będą polskie zabawki ludowe. Uczestnicy zajęć zapoznają się z ich historią, typami i charakterystyką (kształty, kolorystyka itp.) oraz z technikami ich wykonania. Uczestnicy warsztatów będą mieli możliwość spotkania z prawdziwym twórcą ludowym oraz stworzenia, pod jego czujnym okiem i z pomocą własnej zabawki. Ponadto uczestnicy zgłębią wiedzę o polskiej historii zabawkarstwa. Wielkie tkanie - spotkanie przybliży temat tkaniny. Omówione będzie zjawisko "polskiej szkoły tkaniny”. Warsztatowo będzie to wielkie tkanie. Wykorzystamy jako bazę konstrukcje prostopadłościanów, aby na nich tkać przeskalowane może abakany jak Magdalena Abakanowicz, a może wielką serwetę, a może pajęczynę… Spektakl bez słów - "A kto tu” będzie świetną zabawą, zagadką, przygodą zarówno dla rodziców jak i dzieci. Spektakl bez słów, przygotowany i zagrany w taki sposób aby publiczność stała się częścią przedstawienia. Muzyka do spektaklu, będzie tworzona na żywo i będzie natychmiastową reakcją na to, co dzieje się na scenie. Ze względu na swoją formę, pozbawiony słów, odpowiedni będzie także dla osób słabo słyszących.

21 lipca. sobota godz. 11.00 "Animacja i film” – spotkanie poświęcone będzie filmowi i animacji. W części praktycznej warsztatów zostanie zaprezentowany przykład animacji poklatkowej (wycinanka, plastelina), realizowanej pod kamerą. Uczestnikom zostaną przedstawione także możliwości kreowania animowanych światów, które mają nieograniczone możliwości ekspresji jak i plastyki. Podczas warsztatów dzieci dowiedzą się na wybranych przykładach filmowych jakie są możliwości animacji oraz jak ich mogą używać także sami domu. "Koronka koniakowska” –zaproszone koronczarki z Koniakowa pokażą zainteresowanym, jak się hekluje, czyli szydełkuje. Zapoznają z podziałem i technikami wykonywania koronek (szydełkowe, igłowe, klockowe, siatkowe, frywolitki, teneryfowe). "Superbohaterki. Świat i wielkie odkrycia" Małgorzata Frąckiewicz - Przy wspólnym czytaniu poznamy sylwetki czternastu niezwykłych kobiet, które zmieniły świat. Zapoznamy ciekawostki i informacje z przeróżnych dziedzin nauki. Wykonamy zadania i doświadczenia dzięki czemu odkryjemy świat na własną rękę w miejskim parku w Szczecinie.

28 lipca. sobota godz. 11.00 "Na tropie zaginionej opowieści” - w Narodowej Bibliotece Bajkowej co roku odbywa się remanent. Trzy wesołe Mole Książkowe zapisują, odpisują, liczą, przeglądają i sprawdzają stan wszystkich książek… ale przed spektaklem warsztaty aktorskie podczas warsztatów zaprezentowane zostaną techniki, które pomogą dzieciom odgrywać emocje, wcielać się w określone role, pracować nad mową ciała, a także poprawną dykcją. Malarstwo na tkaninie - uczestnicy zajęć będą malowali na tkaninie przy użyciu specjalnych farb, sztyftów i pędzli.

4 sierpnia, sobota godz. 11.00-14.00

Warsztaty projektowania paternu- wzoru inspirowanego bajką o rybaku i złotej rybce "Rybak na dnie morza" Agnieszki Taborskiej, ilustrowanej przez Józefa Wilkonia.

Wierszowanie i rymowanki- czytanka i warsztaty na podstawie wierszy polskich poetów. Na czytankę interaktywną zapraszamy już o godz. 11.00.

Scenariusz i scenarzysta- spotkanie z osobą piszącą sztuki teatralne, a także warsztaty sztuki słowa i roli słowa w teatrze. Celem jest pogłębienie świadomości ciała (umiejętności posługiwania się gestem, dźwiękiem, ruchem).

Spektakl pt.: "O krasnoludkach i sierotce Marysi"- przedstawienie interaktywne oparte na baśni Marii Konopnickiej, opublikowanej po raz pierwszy w 1896 roku. Utwór pisany prozą poetycką z obszernymi wierszowanymi fragmentami.

11 sierpnia, sobota godz. 11.00-14.00

Polskie tańce na dworze króla- warsztatowe spotkanie poświęcone muzyce i tańcom dworskim. Tańce rozpoczynają się o godz. 11.00.

Jak z bajki- dzieci wraz z opiekunami wykreują z filcu charakterystyczne elementy bajkowych postaci.

Origami- japońska sztuka składania papieru.

Czytanka interaktywna "Bahar znaczy Wiosna". Agnieszka Aysen Kaim opowiadaczka ze Stowarzyszenia "Grupa Studnia 0" i autorka książki spotka się z dziećmi. Historia wykorzystuje relacje z podróży posłów polskich do Konstantynopola, tradycyjne wschodnie anegdoty. Bohaterami są młoda kaligrafka z dawnej Turcji, Bahar i jej Mistrz Abdal oraz młody Król Lechistanu.

18 sierpnia, sobota godz. 11.00-14.00

Kwiaty i wycinanka- spotkanie z kulturą kurpiowską. Podczas wydarzenia uczestnicy nauczą się wykonywania tradycyjnych kurpiowskich kwiatów z bibuły ora zpoznają historię wycinanki kurpiowskiej.

Warsztaty ceramiki artystycznej- nauka podstawowych technik ceramiki artystycznej, lepienie i rzeźbienie "z wolnej ręki", używanie form gipsowych, zdobienie wykonanych obiektów.

Podróż z historią, tańcem, muzyką- warsztaty "Muzyczny wehikuł, czyli rzecz o muzyce dawnej", we współpracy z zespołem tańca dawnego "La Danza Antica" MDK w Lęborku Oraz Fundacją Muzyki Dawnej w Szczecinie.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

 

Copyright 2018 Miasto Szczecin
Kontakt