Poznaj Szczecin

 • You can't miss it!
 • Hotels
 • Restaurants
 • Galleries
 • Cafes
 • Philharmonic
 • Theaters
 • Clubs
 • Cinemas
 • Hostels
 • Pensions
 • Wineries
 • Pizzerias
 • Water attractions
 • Investments
 • Lubię Szczecin
 • Car parks
 • Parking for buses

Polski folk w Szczecinie

Monday, 29/08/2016
Polski folk w Szczecinie

Szczecin na kilka dni stanie się ludową stolicą Polski. Do Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zjadą się z muzycy i grajkowie z całego kraju, żeby wziąć udział w Turnieju Muzyków Prawdziwych. W cztery dni odbędzie się aż osiem folkowych wydarzeń muzycznych. Zwieńczeniem turnieju będzie wielki koncert finałowy. Impreza potrwa od 1 do 4 września.

Najwybitniejsi muzycy od dawna czerpią inspirację z muzyki ludowej. Dlatego też w gmachu Filharmonii w Szczecinie już po raz drugi głośno zabrzmią dźwięki najlepszych wykonań muzyki tradycyjnej, proponowanych przez „Muzyków Prawdziwych”.

W Turnieju Muzyków Prawdziwych biorą udział muzycy ludowi, muzykanci oraz wykonawcy interpretujący muzykę tradycyjną ‒ od rekonstrukcji, przez folk, jazz aż po muzykę eksperymentalną. Turniej rozgrywa się w czterech kategoriach (soliści instrumentaliści, soliści wokaliści, zespoły instrumentalne i wokalno-instrumentalne, zespoły śpiewacze). Do udziału w przesłuchaniach zakwalifikowało się ponad 200 osób, reprezentujących 14 województw. W jury zasiądą: śpiewaczka Agata Harz, kulturoznawca prof. Bogdan Matławski oraz Krzysztof Trebunia-Tutka – lider i założyciel zespołu Trebunie-Tutki. Wszyscy doskonale znani polskiemu światu folkowemu.

Tegoroczny Turniej to nie tylko przesłuchania konkursowe, ale także pokaz filmów z kolekcji „Muzyka odnaleziona”, warsztaty dla dzieci i muzyków, Dom Tańca oraz koncerty. Koncert inauguracyjny podzielony zostanie na dwie części: w pierwszej Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie zestawiona zostanie z sopranem i białym głosem oraz chórem śpiewaków ludowych, w drugiej wystąpi szwedzkie trio skrzypcowe Limbohofvet. W koncercie finałowym wystąpią laureaci turnieju. Po nich usłyszymy „Pieśni Zbójnickie” wyjątkowego duetu artystycznego: Krzysztofa Trebuni-Tutki wraz z Tymonem Tymańskim.

Występy nagrodzonych wykonawców podczas koncertu finałowego transmitowane będą za pośrednictwem serwisu Youtube na kanale Filharmonii. W każdej kategorii zostaną przyznane nagrody finansowe, których łączna pula wynosi ponad 20 tysięcy złotych.

Turniej Muzyków Prawdziwych nieprzypadkowo odbywa się w Szczecinie. To miasto doskonale pamięta zawieruchę wojenną i migracje ludności. To na ziemie Pomorza Zachodniego po drugiej wojnie światowej przybyli ludzie z najróżniejszych krain geograficznych, przywożąc ze sobą kulturalny bagaż. Szczecin stał się miejscem spotkania wielu tradycji i jest nim do dziś.

Udział w przesłuchaniach i projekcjach filmowych jest bezpłatny, wejściówki można odebrać w kasie Filharmonii. Do Domu Tańca w holu Filharmonii wstęp jest wolny. Sprzedaż biletów na warsztaty muzyczne i koncerty trwa od 16 sierpnia.

Turniej Muzyków Prawdziwych

 

1 WRZEŚNIA (czwartek), 19:00

Turniej Muzyków Prawdziwych – Pokaz filmów z kolekcji ,,Muzyka odnaleziona”

 

PROJEKCJA

SALA KAMERALNA

 

W programie:

Pokaz filmów z kolekcji Andrzeja Bieńkowskiego „Muzyka odnaleziona”

 

„Muzyka odnaleziona” to kolekcja filmów, tworzona od 1980 roku przez Andrzeja Bieńkowskiego. Archiwum zawiera m.in. dokumentacje badań terenowych, nagrania, wywiady z muzykantami i śpiewaczkami, dotyczące życia muzycznego wsi Polski, Ukrainy i Białorusi. Na „Kanon Trzech” składają się krótkie filmy, poświęcone wybitnym, nieżyjącym już skrzypkom wiejskim: Kazimierzowi Meto, Józefowi Kędzierskiemu, Janowi Lewandowskiemu. Ich gra i repertuar stanowi dziś kanon kultury wiejskiej i jest inspiracją dla młodego pokolenia muzyków.

 

Andrzej Bieńkowski (ur. 1946) – malarz, etnograf, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W trakcie swoich wypraw na wieś zgromadził imponujące prywatne archiwum etnograficzne, zawierające tysiące nagrań audio, video oraz zdjęć z Polski, Ukrainy i Białorusi. Autor filmów-dokumentów i książek na temat wiejskich muzykantów i śpiewaków. Laureat nagrody im. Oskara Kolberga w 1995 roku i Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida w roku 2008.

 

2 WRZEŚNIA (piątek), 13:00

3 WRZEŚNIA (sobota), 10:00

Turniej Muzyków Prawdziwych – przesłuchania zespołów i solistów

 

PRZESŁUCHANIA

SALA KAMERALNA

 

Przesłuchania konkursowe stanowią główny trzon Turnieju Muzyków Prawdziwych. Na scenie sali kameralnej zaprezentują się muzycy ludowi, muzykanci oraz wykonawcy interpretujący muzykę tradycyjną – od rekonstrukcji, przez folk, jazz aż po muzykę eksperymentalną. Do muzycznych zawodów staną amatorzy i profesjonaliści z całego kraju. Turniej rozegrany będzie w czterech kategoriach: soliści instrumentaliści, soliści wokaliści, zespoły śpiewacze oraz zespoły instrumentalne i wokalno-instrumentalne. Uczestników oceniać będzie jury w składzie: prof. Bogdan Matławski (kulturoznawca, etnomuzykolog), Agata Harz (śpiewaczka) i Maciej Rychły (muzyk multiinstrumentalista, kompozytor).

 

 

2 WRZEŚNIA (piątek), 19:00

Turniej Muzyków Prawdziwych – koncert inauguracyjny

 

KONCERT SYMFONICZNY

SALA SYMFONICZNA

 

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie

Lewkowianie

Limbohofvet

Sokotuchy

Lewkowianie

Barbara Zamek-Gliszczyńska - sopran

Agata Harz - wokal

Wojciech Rodek – dyrygent

 

UTWORY

Zygmunt Noskowski - uwertura koncertowa na orkiestrę ,,Morskie Oko” (1875)

Zygmunt Noskowski - ,,Rok w pieśni ludowej” na sopran solo, chór mieszany i orkiestrę (1887)

Limbohofvet - utwory ludowe w aranżacjach na trio smyczkowe

 

Część pierwsza koncertu poświęcona jest twórczości Zygmunta Noskowskiego i jego fascynacji folklorem. Specjalnie na potrzeby tego występu na nowo skompletowano i opracowano zapisy nutowe kantaty z pieśni polskich „Rok w pieśni ludowej”. Wykona ją Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie, zestawiona z białym głosem oraz chórem śpiewaków ludowych.

W drugiej połowie inauguracji wystąpi żeńskie trio skrzypcowe Limbohofvet. Repertuar zespołu to tradycyjne pieśni i melodie szwedzkie, ale również autorskie utwory inspirowane skandynawskim folklorem. Recital Limbohofvet to także zapowiedź cyklu koncertowego RUBATO, czyli cyklicznej prezentacji muzyki rekonstruowanej i tradycyjnej z basenu Morza Bałtyckiego. 

 

 

3 WRZEŚNIA (sobota), 10:00

Turniej Muzyków Prawdziwych – warsztaty muzyki ludowej dla muzyków profesjonalistów

 

WARSZTATY

OŚRODEK TEATRALNY KANA

 

Tęgie Chłopy - prowadzenie

 

Warsztaty przeznaczone dla osób z akademickim wykształceniem muzycznym: uczniów szkół muzycznych II stopnia, studentów uczelni artystycznych oraz zawodowych muzyków. Podczas zajęć uczestnicy pracować będą nad repertuarem ludowym w formie in crudo. Wspólna nauka i gra tradycyjnych motywów muzycznych rozwinie umiejętność interpretacji wielu klasycznych utworów, opartych na motywach ludowych.

 

Warsztaty poprowadzi kapela Tęgie Chłopy, która odkrywa repertuar Kielecczyzny pod okiem mistrzów tradycyjnego wiejskiego muzykowania. Członkowie kapeli współtworzą wiele cenionych projektów muzycznych i działań animacyjnych w świecie polskiej muzyki tradycyjnej.

 

 

3 WRZEŚNIA (sobota), 20:00

Turniej Muzyków Prawdziwych – Dom Tańca

 

HOL

 

Tęgie Chłopy

Uczestnicy Turnieju Muzyków Prawdziwych

 

Tęgie Chłopy chcą grać do tańca tak, żeby „sufit się podnosił” – jak to się ponoć zdarzało na zabawach ogrywanych przez ich mistrzów i nauczycieli, kapelę braci Witkowskich. Nazwa kapeli jest muzyczną deklaracją: Tęgie Chłopy grają przede wszystkim kieleckie „chłopy” – trójmiarowe, śpiewne melodie zwane także „światówkami” lub „śpiwami”. W repertuarze kapeli są także polki i modne niegdyś przeboje: wiejsko-miejskie tanga, walczyki, fokstroty. Rozbudowany skład instrumentalny – zwłaszcza sekcja dęta – sprawia, że muzyka Tęgich Chłopów jest jeszcze bardziej dynamiczna i żywiołowa, stanowi swoisty pomost między repertuarem tradycyjnym i „nowoczesnym” lat powojennych.

 

Scena w holu otwarta będzie dla wszystkich muzykantów, którzy będą chcieli zagrać do tańca w swoich tradycyjnych składach, jak i we wspólnej improwizacji z innymi uczestnikami zabawy.

Podczas Domu Tańca ogłoszeni zostaną także laureaci Turnieju Muzyków Prawdziwych.

 

 

4 WRZEŚNIA (niedziela), 12:00

Turniej Muzyków Prawdziwych – warsztaty tańców ludowych dla dzieci

 

WARSZTATY DLA DZIECI OD 6. DO 10. ROKU ŻYCIA

HOL

 

Tęgie Chłopy - prowadzenie

 

Zabawa taneczna dla najmłodszych uczestników Turnieju Muzyków Prawdziwych. Pod czujnym okiem członków formacji Tęgie Chłopy, w rytm wygrywanych na żywo tradycyjnych melodii, dzieci biorące udział w warsztatach poznają podstawy polskich tańców ludowych oraz zabawy taneczne z różnych regionów Polski.

 

 

4 WRZEŚNIA (niedziela), 17:00

Turniej Muzyków Prawdziwych – koncert finałowy

 

KONCERT

SALA SYMFONICZNA

 

Laureaci II Turnieju Muzyków Prawdziwych

Krzysztof Trebunia-Tutka - śpiew, skrzypce, koza podhalańska, fujary, dwojnica, trombita, róg

Tymon Tymański - śpiew, gitary

Anna Trebunia-Tutka - śpiew, skrzypce

Łukasz Miętus - śpiew, skrzypce, altówka

Marcin Trebunia-Tutka - śpiew, dwojnica, fujara, basy podhalańskie

Irek Wojtczak - saksofony, klarnet basowy

Adam Żuchowski - kontrabas

Roman Ślefarski - perkusja

 

Finał turnieju, podobnie jak jego inauguracja, składać się będzie z dwóch części. W pierwszej z nich wyłonieni podczas przesłuchań laureaci II Turnieju Muzyków Prawdziwych zaprezentują zwycięskie utwory.

W drugiej usłyszymy „Pieśni zbójnickie”. Oryginalne spotkanie dwóch światów i dwóch artystycznych osobowości: twórcy pielęgnującego tradycje ludowe Krzysztofa Trebuniej-Tutki oraz charyzmatycznego muzyka jazzowego i rockowego Tymona Tymańskiego. Połączyła ich idea zachowania dziedzictwa kulturowego Podtatrza w zupełnie nowym wymiarze. Podstawą i sednem projektu są tradycyjne pieśni góralskie o charakterze zbójnickim. Ich treść odnosi się do poszukiwania sprawiedliwości, umiłowania honoru i wolności. Muzyka zawiera charakterystyczne dla Podhala melodie i brzmienia, inspirowane XIX-wiecznymi zbiorami Oskara Kolberga, Ludwika Zejsznera oraz Jana Kleczyńskiego. Wzbogaca je element współczesnego jazz-rockowego instrumentarium.

 

 

Copyright 2018 City of Szczecin
Contact