Poznaj Szczecin

 • Warto być i zobaczyć
 • Hotele
 • Restauracje
 • Galerie
 • Kawiarnie
 • Filharmonia
 • Teatry
 • Kluby
 • Kina
 • Hostele
 • Pensjonaty
 • Winnice
 • Pizzerie
 • Atrakcje wodne
 • Inwestycje
 • Lubię Szczecin
 • Parkingi strzeżone
 • Parkingi dla autokarów

Szczecin ma nowy Teatr Lalek

środa, 01/04/2009
Szczecin ma nowy Teatr Lalek

Szczeciński Teatr Lalek „Pleciuga” dysponuje nowym obiektem. Władzom Szczecina i kierownictwu teatru przekazałą go firma ECE.

Obiekt powstał dzięki współpracy miasta z firmą ECE w ramach większego projektu jakim jest budowa centrum handlowego „Galeria Kaskada”. Firma ECE zrealizowała nową siedzibę teatru z własnych środków. Inwestycja kosztowała ok. 35 mln zł.

- Dzisiejsza uroczystość w nowym budynku Teatru Lalek Pleciuga utwierdza mnie w przekonaniu, że ECE jest solidnym partnerem. Po raz pierwszy w czasach powojennych miasto zyskało nowy obiekt teatralny – powiedział Piotr Krzystek, prezydent Szczecina podczas przekazania obiektu. - Dotychczasowa współpraca z ECE dobrze rokuje na przyszłość. Gdy firma zrealizuje wszystkie swoje plany, centrum Szczecina ponownie zyska wielkomiejski charakter.

- Oddanie do użytku nowej siedziby teatru jest najlepszym dowodem naszego zaangażowania i długofalowej obecności w Szczecinie. Rzetelnie wypełniamy nasze zobowiązania wobec miasta i konsekwentnie pracujemy nad realizacją dalszych planów inwestycyjnych. Siłą ECE w dobie korekty rynkowej jest stabilność finansowa i kilkadziesiąt lat doświadczeń w rozwoju i zarządzaniu dużymi nieruchomościami komercyjnymi. „Pleciuga” jest unikalnym projektem – to pierwszy w powojennym Szczecinie nowy budynek teatru i jedyny w Polsce, a może i w całej Europie, teatr lalek, zbudowany całkowicie przez prywatną firmę – powiedział Rafał Twarowski, Dyrektor Zarządzający ECE Projektmanagement Polska

Nowy obiekt dla „Pleciugi” został zaprojektowany we współpracy z pracownikami teatru, ściśle pod kątem artystycznych i funkcjonalnych potrzeb nowoczesnego teatru lalek. Budowa trwała 11 miesięcy. Generalnym wykonawcą budowy była firma Erbud S.A. Oddział Szczecin, zaś projektantami: ECE i szczecińskie biuro architektoniczne Dedeco. Budynek właśnie uzyskał pozwolenie na użytkowanie, dzięki czemu artyści i pracownicy już mogą wprowadzać się do nowej siedziby.

Teatr Lalek „Pleciuga” w swojej ponad 55-letniej historii przeprowadzał się kilkukrotnie, zawsze do zaadaptowanych pomieszczeń. Obecnie wreszcie zyskał siedzibę, zaprojektowaną zgodnie z wymaganiami artystów i potrzebami widzów. W pracach nad koncepcją nowego budynku „Pleciugi” oprócz architektów uczestniczyli: kierownictwo i zespół „Pleciugi”, przedstawiciele Urzędu Miasta Szczecina oraz specjaliści w zakresie technologii teatralnych. W efekcie nowy budynek oferuje szereg nowych możliwości. Ma dwie sale teatralne: główną z blisko 300-miejscową widownią i kameralną, która może pomieścić około 50 widzów. Zajęcia kulturalne mogą odbywać się dwóch salach edukacyjnych. Do dyspozycji artystów są dogodnie usytuowane garderoby, a także pokoje gościnne dla przyjezdnych. Pracownie, w których powstają lalki i dekoracje, rozmieszczono w sposób zgodny z procesem produkcji poszczególnych elementów. Sama scena główna jest wyposażona w nowoczesne, elektrycznie sterowane systemy zmiany dekoracji i zapadnie sceniczne. Wraz z dużą przestrzenią bocznych kieszeni scenicznych daje to ogromne możliwości kształtowania scenografii.

Widzowie wejdą do „Pleciugi” przez przeszklone wejście główne, które symbolizuje otwór sceniczny. Jest ono z zewnątrz ozdobione metaloplastyką, która imituje kurtynę teatralną i kolorowym napisem z logo „Pleciugi”. Hall główny wewnątrz jest stylizowany na bajkową uliczkę z szeregiem fantazyjnych kamieniczek, któremu dodatkowego uroku dodaje naturalne światło w dzień oraz kolorowe oświetlenie wieczorem. Z hallu głównego wchodzi się bezpośrednio do sal teatralnych i edukacyjnych. Tu znajdują się też niezbędne udogodnienia dla widzów: szatnia, kawiarenka i sanitariaty. Budynek teatru jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych: do hallu głównego dostaną się one z poziomu otoczenia, pierwsze rzędy w sali teatralnej mogą być zdemontowane, aby zrobić miejsce dla osób na wózkach, zaś poruszanie się po budynku ułatwia obszerna winda.

Z zewnątrz nowy teatr stanowi nowoczesną, modernistyczną formę, która komponuje się z otaczającą go zielenią i zróżnicowaną architekturą sąsiadujących budynków. Elewacje zostały wykończone kombinacją białego tynku i drewnopodobnych elementów dekoracyjnych. Rytm nadaje im nieregularna siatka okien. Najwyższa część budynku – komin nad sceną – został obłożony ozdobnymi metalowymi kasetonami. Teatr otacza zieleń, nowe chodniki i miejsca parkingowe na 80 samochodów, w tym miejsca dla niepełnosprawnych oraz 3 miejsca parkingowe dla autokarów.
 

Copyright 2018 Miasto Szczecin
Kontakt